Besin açlığı durumunda sıçan ince barsak dokusunda BECN1 (beclin 1) immün lokalizasyonu
Immun localization of BECN1 (beclin 1) in the rat small intestine tissue in nutrient starvation
  1. Tez No: 590438
  2. Yazar: SEYİT ALİ BAYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Maya Atg6'nın memeli ortoloğu olan Beclin 1, hücresel stres periyotları sırasında artan, programlı bir hücre sağkalım süreci olan otofajide merkezi role sahip bir proteindir. Açlık, ökaryotik organizmalarda hücresel homeostaziyi sağlamak için otofajiyi uyarmaktadır. Yapılan çalışmalar otofaji proteinlerinin bağırsak bağışıklığı, bariyer görevi ve bağırsak homeostazında temel bir role sahip olduğunu göstermektedir. Ancak açlık ile uyarılan otofajide sıçan ince bağırsak dokusunda Beclin 1'in immün ekspresyonuna dair bilgiye rastlanılmamıştır. Bu çalışma ile 12, 24, 36 ve 48 saat açlığa maruz bırakılan sıçanların ve ad libitum beslenen kontrol grubunun ince bağırsak dokularında Beclin 1 immün ekspresyonu araştırılmıştır. Çalışmada kontrol ve açlık gruplarındaki sıçanlardan immünohistokimya (IHC) analizleri için ince bağırsak doku örnekleri toplanmış, Beclin 1 immün lokalizasyonları belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar semiquantitatif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kontrol grubu ve açlık gruplarının hepsinin ince bağırsak dokularında Beclin 1 immün ekspresyonlarının pozitif olduğu ancak gruplar arası anlamlı ekspresyon farklarının olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Beclin 1, the mammalian ortholog of yeast Atg6, is a protein that plays a central role in autophagy, a programmed cell survival process which increased upon periods of cellular stress. Starvation stimulates autophagy to maintain cellular homeostasis in eucaryotic organisms. Studies have shown that autophagy related proteins have a major role in intestinal immunity, barrier function and intestinal homeostasis. However, there was no information on the expression of Beclin 1 in rat small intestine tissue in starvation-induced autophagy. In this study, Beclin 1 immune expression was investigated in small intestine tissues of rats which fasted for 12, 24, 36 and 48 hours along with an ad-libitum fed control group. In the study, small intestine tissue samples had collected for immunohistochemistry (IHC) analysis from control and fasting rats, Beclin 1 immune localizations were determined and the results were evaluated semiquantitatively. As a result of the study, it was found that all of the control and fasting groups had positive Beclin 1 immune expressions in the small intestine tissues but there were no significant expression differences between the groups.