Hatay Arkeoloji Müzesi örneğinden yola çıkarak hediyelik (hatıra) eşya üretiminde kullanılmak üzere hazırlanan tasarım önerileri
Design recommendations to be used in the production of souvenir from Hatay Archeology Museum
  1. Tez No: 590448
  2. Yazar: EZGİ AYSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Müzeler dünya mirasını koruyan, inceleyen ve teşhir edilmesini sağlayan kurumlardır. Aynı zamanda bu mekânlar, bulundukları toplumun kültürel geçmişini ve kimliğini tanımlar. Hatay'ın sahip olduğu tarihsel zenginliği gözler önüne seren Hatay Arkeoloji Müzesi'nin, kentin marka şehir olması ve evrensel bağlamda tanıtımı açısından önemi oldukça büyüktür. Müzede Hatay'ın Paleolitik Dönemi'nden Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nin sonuna kadar arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Hatay son yıllarda tarihsel, kültürel ve doğal özellikleri açısından yoğun bir turizm bölgesi haline gelmiştir. Hatay'a gelen ziyaretçilerin yanlarında götürebilecekleri kente dair hediyelik (hatıra) ürünler, Hatay'ın tarihi ve kültürünün tanıtılmasında ve turizm ekonomisine katkısında önemli rol üstlenmektedir. Hediyelik (hatıra) eşya tasarımı açısından Hatay Arkeoloji Müzesi'ne ait mağaza incelenmiş ve müzede bulunan eserler ile Hatay'a özgü değerlerin ön plana çıkarıldığı tasarım çalışmaları düşünülmüştür. Yapılan bu tasarımların yerel kimliği yansıtabilmesi ve kültürel zenginliği tanıtabilmesi amaçlanmıştır. Hatay ilinin ulusal ve uluslararası tanınırlığı açısından faydalı olabilecek; sergilenebilir, giyilebilir ve hatıra amaçlı hediyelik ürün tasarımları oluşturulmuş ve tez içerisinde uygulamalarıyla birlikte sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Hatay Arkeoloji Müzesi, Hediye, Tasarım, Hediyelik (Hatıra) Eşya
Özet (Çeviri)
Museums are institutions which preserve, examine and exhibit the world's heritage. They characterise also the cultural background and identity of the community where they are located. Hatay Archaeology Museum, which reveals the archeolojical richness of Hatay, has a great importance in terms of city branding and promotion of the city in a universal scale. The museum presents collections in a range from Hatay's Palaeolithic Period to the Period of Republic. During the recent years, Hatay has become a dense tourism area thanks to its historical, cultural and natural features. Souvenirs that visitors may take along play an important role in promoting Hatay and contribute to the tourism industry. Hatay Archaeology Museum Shop is examined with the viewpoint of souvenir design; the works of art in the museum and Hatay's unique values are planned to be emphasized. It is intended that these designs reflect the local identity and promote cultural richness. Exposable and wearable souvenir designs which would be useful for the national and international recognition of Hatay are created and replaced in this thesis with their applications. KEYWORDS Hatay Archeology Museum, Gifts, Design, Souvenirs