Karaman evsel ve ticari katı atıklarından geri kazanılabilir maddelerin potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential of recoverable substances from karaman domestic and commercial solid wastes
  1. Tez No: 590460
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİM ELHATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Karaman ili, İç Anadolu bölgesinde, Konya'nın batısında ve kuzeyinde, Mersin'in güneyinde ve Antalya'nın güneybatısında yer almaktadır. Karaman, 20 km genişliğinde ve 30 km uzunluğunda bir düzlüğe sahiptir. Karaman karasal iklime sahiptir. Karaman'ın geçim kaynaklarının çoğu tarıma dayanmaktadır. Karaman'da nüfusun %58'i tarımla uğraşırken, il topraklarının sadece %36'sı tarım için uygundur. İlin %26'sı çayır ve mera, %30'u ormandır. Tarıma sadece %8 elverişsizdir. Artan sanayileşme ve tüketim nedeniyle oluşan atık miktarı da her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, çevre sorunları oluşturmaktadır. Bu sorunları çözmek için çeşitli yöntemler ve teknolojiler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, ekonomik kalkınma ve kentleşme sonucu insanların çevreye bıraktıkları katı atıklar oluşmuştur. Bu atıkların bertaraf yöntemleri olarak yakma ve piroliz işlemleri kullanılmaktadır. Çevre sorunlarının ortaya çıkışı uzun sürelere dayanmaktadır. İnsanlar yeryüzünde yerleştirildiğinden beri doğal dengeler üzerinde etkili olmuştur. İnsanlar sürekli ihtiyaçlarını sağlamak ve hayatlarını sürdürmek için doğal kaynaklardan yararlanmıştır. Çevresel sorunlar, bugün yaşamın her alanında karşılaştığımız bir dizi fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayın toplamıdır. Sonuçlar zihinsel ve fiziksel sağlığımıza doğrudan zarar verecektir.
Özet (Çeviri)
Karaman province is located in the central Anatolia region, west and north of Konya, south of Mersin and southwest of Antalya. Karaman has a plain 20 km wide and 30 km long. Karaman has a continental climate. Most of Karaman's livelihoods are based on agriculture. In Karaman, 58% of the population is engaged in agriculture, while only 36% of the provincial territory is suitable for agriculture. 26% of the province is meadow and pasture, and 30% is forest. Only 8% are unfavorable to agriculture. The amount of waste generated due to increased industrialization and consumption is also increasing day by day. Therefore, it poses environmental problems. To solve these problems, various methods and technologies are being developed. In this study, the solid wastes that people leave to the environment were formed as a result of economic development and urbanization. Incineration and pyrolysis processes are used as disposal methods of these wastes. The emergence of environmental problems is based on long periods of time. Humans have been effective on natural balances since they were placed on Earth. People have consistently benefited from natural resources to provide for their needs and sustain their lives. Environmental issues are the sum of a number of physical, chemical and biological events that we face in every aspect of life today. The results will directly damage our mental and physical health.