Classification of the glaserite structures family by means of group theory
Grup teorisi ile glaserit yapılar ailesinin sınıflandırılması
  1. Tez No: 590461
  2. Yazar: SERPİL ALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, glaserite-tipi yapıların, grup teorinin izin verdiği grup-altgrup geçişlerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 100'den fazla glaserite-tipi bileşik kullanılarak diyagram oluşturulmuştur. Bu diyagramda, yapı bilgisi, indis, dönüşüm matrisi, örgü ve genel bozulma bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra, yüksek ve düşük simetri yapıları arasında bulunan olası ara bileşikler de öngörülerek diyagrama eklenmiştir. Glaserit- tipi yapıların kimyasal formülündeki katyon doluluğuna göre, yapısal olarak birbirine en yakın olanlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Kristal yapılar, uzay gruplarına göre, Bilbao Kristalografi sunucusunun çevrimiçi araçları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bunun yanı sıra, BaNa(PO4)2 kristalinin P-3m1 (#164) grubundan C2/m (#12) uzay grubuna geçişi örnek incelemesi olarak detaylıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an extensive analysis of the evaluation of group-subgroup relations of glaserite-type compounds by means of group theory phase transition constraints is aimed. Relations of more than 100 structures were used to create a diagram tree containing the information of structures, index, transformation matrix, lattice distortion and global distortion, as well as possible theoretical structures evaluated in order to find intermediate glaserite-type compounds between the high and low symmetry structures. Glaserite-type compounds are compared among the most related structures according to their cation occupancies of their general chemical formula. Comparison of the crystals was obtained in accordance with their symmetry information via Bilbao Crystallographic Server online tools. In addition, the case study was demonstrated step by step to calculate and analyze the group-subgroup relations of BaNa(PO4)2 crystal via transformation of P-3m1 (#164) minimal supergroup to C2/m (#12) maximal subgroup.