Türkiye'nin farklı bölgeleri için farklı yapıya sahip seraların ısıtma ihtiyacının belirlenmesi
Determination of heating requirements of greenhouses with different structure for different regions of Turkey
  1. Tez No: 590470
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞAN SALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Seralar; çeşitli bitkilerin yetiştirilmesine uygun koşulların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya belirlenen cam, plastik gibi ışığı geçiren malzemelerle örtülü yapılardır. Bu çalışmada, farklı yapıya sahip seralar için sera örtü malzemesi, yetiştirilen ürün ve ısıtma yöntemi gibi parametreler dikkate alınarak Türkiye'nin farklı derece gün bölgesinde yer alan illerinin iklim koşulları için ısıtma yükleri belirlenmiştir. İllerin 25 yıllık meteorolojik verileri (sıcaklık, nem, güneş ışınımı, rüzgar hızı) kullanılarak yapılan hesaplamalarda, sera tipi olarak yay çatılı sera, beşik çatılı sera ve yüksel tünel sera seçilmiştir. Hesaplamalar, sera örtü malzemesi olarak cam (C), polietilen (PE), ısıtma sistemi olarak sıcak havalı ısıtma sistemi (SH), sıcak sulu ısıtma sistemi (SS), yetiştirilen ürün olarak domates, fasulye, hıyar için yapılmıştır. Farklı parametreler kullanılarak yapılan çalışma ile ısıtma yükü açısından iller için hangi sera tipinin uygun olduğu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, sera tipinin, ısıtma sisteminin, yetiştirilen ürünün ve sera malzemesinin ısıtma yükleri üzerinde önemli etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Greenhouse is a structure covered with materials such as glass, plastic, fiberglass in which environmental conditions can be controlled in order to provide suitable conditions for the cultivation of various plants. In this study, the heating loads of the greenhouse located in provinces at different degree day region of Turkey were determined by taking into consideration the parameters such as the greenhouse cover material, the product and the heating method for the greenhouses. In the calculations, 25 years meteorological data (temperature, humidity, solar radiation, wind speed) of the provinces were used and spring-roofed, cradle-roofed and elevated tunnel greenhouse were selected as greenhouse type. Calculations were made separately for glass (C) and polyethylene (PE) as the greenhouse covering material, for hot air heating system (SH) and hot water heating system (SS) as heating system, for tomatoes, beans and cucumbers as the product. With this study, it was investigated which type of greenhouse is suitable for the regions in terms of heating load using different parameters. It was shown that greenhouse structure, heating system and greenhouse material has a significant effect on the greenhouse heating loads.