Çalışma hayatında motivasyon ve iş doyumu
Motivation and job satisfaction in work life
  1. Tez No: 590469
  2. Yazar: PARVİN MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlar bir kuruluş için en değerli varlıklardır, bu nedenle çalışanları işlerinde tutmak her tür kuruluş için esas amaçlardan biridir. Bir kurumun başarısı, çalışanların performansına sıkı sıkıya bağlıdır ve bir kurumun genel başarısı için kilit faktör olan çalışanların başarılı performansı bazı faktörlere bağlıdır. Çalışan motivasyonu, bu amacı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için hayati unsurlardan biridir. Bu nedenle, çalışanın motivasyonunun, her türlü organizasyonun sağlığı ve gelecekteki başarısı için gerçekten anahtar faktör olduğu bir gerçektir. Bir kurum için motive olmuş personel sağlamak, o kurumun insan kaynakları için temel kaygı olması gerektiği gerçeği bilinmektedir. Bir dizi şirket ve kuruluşun, çalışanlarını motive etmenin en iyi yollarını aramasının nedeni budur. Bunun sonucunda birçok kuruluş ve işletme, çalışan motivasyonunu etkileyen faktörleri bulmak için araştırmalara yüksek miktarda maddiyat ve zaman harcıyor. Motivasyonun yanı sıra, iş doyumu da sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak için önemli bir konudur. Modern çalışma yaşamında, motivasyonun iş kavramının ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmesi, motivasyon ile iş tatmini ve çalışma hayatı kavramı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, insanların bir organizasyonun en değerli varlıkları olduğunu dikkate alırsak, bu değerleri, iş tatmini ve memnuniyetsizlik nedeniyle ayrılma niyetleri üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak belirlemek esastır. Gerçek iş değerlerini uygulamak ve çalışanları tatmin etmek, istikrarlı bir işgücünü sürdürmenin anahtarıdır. Aksi takdirde, çalışanların işten ayrılmayı tercih etmesi olasıdır. Çalışanın kuruma bağlı olarak kalması en iyi şekilde iş doyumu ile elde edilir. İnsanların iş ya da iş tecrübeleriyle ilgili hissettiği memnuniyet duygusu ya da seviyelerinin ölçüsü olarak tanımlanan iş doyumu, motivasyon, temel araştırma konuları arasındadır.
Özet (Çeviri)
People are the most valuable assets for an organization, so keeping employees in their jobs is one of the main goals for any organization. The success of an organization is firmly linked to the performance of employees and the success of employees as a key factor for an organization's overall success depends on some factors. Employee motivation is one of the vital elements to accomplish this goal successfully. Therefore, it is a fact that employee motivation is indeed the key factor for the health and future success of any organization. Providing motivated staff for an institution is known to be the main concern for the human resources of that institution. That is why a number of companies and organizations are looking for the best ways to motivate their employees. As a result, many organizations and businesses spend a great deal of material and time on research to find factors that affect employee motivation. In addition to motivation, job satisfaction is also an important issue to ensure a healthy working environment. Evaluating motivation as an integral part of the business concept in modern working life shows that there is a direct relationship between motivation and job satisfaction and the concept of work life. Therefore, if we take into consideration that people are the most valuable assets of an organization, it is essential to determine these values by taking into account the effects of job satisfaction and dissatisfaction on their intention to leave. Implementing real business values and satisfying employees is the key to maintaining a stable workforce. Otherwise, employees are likely to choose to leave work. It is best achieved through job satisfaction. Job satisfaction, motivation and basic research are defined as the level of satisfaction or level of satisfaction of people about their work or work experience.