Sosyal medya kullanıcılarının seyahat influencer reklamlarına yönelik algılarının tutum ve destinasyon seçimine etkisi
The effect of perception of social media users about travel influencer advertisements on attitude and destination selection
  1. Tez No: 590471
  2. Yazar: İBRAHİM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, İşletme, Advertising, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medyanın kullanıcı sayısını her geçen gün arttırması pazar ortamında farklılık yaratmak isteyen işletmelerin dikkatini çekmiştir. Geleneksel medyadan farklı olarak sosyal medyada tüketiciler söz sahibi olmuştur. İşletmeler, artık birbirine benzeyen reklamları dikkate almayan tüketicileri etkilemenin yolunu Influencer'lar ile bulmuştur. Influencer, kitleleri etkileyen kişi anlamına gelmektedir. Araştırmanın amacı, sosyal medya kullanıcılarının seyahat Influencer reklamlarına yönelik algılarının tutum ve destinasyon seçimine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle sosyal medya, sosyal medya araçları, Influencer ve reklamcılık, Influencer pazarlama ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Uygulama bölümünde ise sosyal medya kullanıcılarının seyahat Influencer reklamlarına yönelik algılarının tutum ve destinasyon seçimine etkisinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan anketler 836 katılımcı tarafından cevaplandırılmış, bu cevaplar sonucunda elde edilen veriler SPSS 25.0 ve Lisrel 8.80 paket programları kullanılarak yorumlanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak yapısal eşitlik modelinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal medya kullanıcılarının seyahat Influencer reklamlarına yönelik algılarının tutum ve destinasyon seçimine etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Yapısal eşitlik modeli kullanılarak yapılan hipotezlerin sonuçlarına göre ise tüm faktörlerin birbiriyle ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rising number of users of social media which is an important part of our lives has engaged the attention of management who wish to make a difference in the market. Being different from traditional media, consumers are the arbiters in social media. Managements have found a way of affecting the consumers who ignore similar advertisements with Influencers. Influencer means a person who affects the masses. The aim of this study is to analyze the effect of perception of social media users about travel Influencer advertisements on attitude and destination. In accordance with this purpose, firstly a literature search on social media, social media devices, Influencer and advertising, Influencer marketing is made. In implementation part, questionnaires prepared for the use of determination of the effect of perception of social media users about travel Influencer advertisements on attitude and destination are filled by 836 participants, the data obtained from these questionnaires are interpreted via SPSS 25.0 and Lisrel 8.80 package software. For analyzing the data, descriptive statistics, explanatory and confirmatory factor analse and structural equation model are used. At the end of the research, the perception of social media users about travel Influencer advertisements has an effect on attitude and destination. According to the results of hypothesis obtained using structural equation modeling, these factors are interrelated.