Politics of global environmental governance and policy: Understanding the global marketization of environmental governance and policy using the Kariba Redd+ project in Zimbabwe
Çevresel yönetişim ve politika: Kariba Redd + Zimbabwe'deki projeyi kullanarak çevresel yönetişim ve politikanın küresel pazarlamasını anlamak
- Tez No: 590512
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÖZGE ÇELİK RUSSELL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu nitel fenomenolojik çalışma, çevre ve iklimin pazarlanmasını kavrayarak küresel çevre yönetimi ve politikasını anlama üzerine dayanıyor. Araştırma çalışması esas olarak 2011'den beri Zimbabwe'de uygulanmakta olan orman kaybı ve bozulması kaynaklı salınımların azaltılması (REDD+) ve özellikle Kariba REDD+ üzerine odaklanmıştır. Çevresel yönetişim ve politikanın pazarlanması, 21. yüzyılındaki neo-liberal ideolojisine sıkıca dayanan uygulama ve kültürdür. Pazarlanma, fiyatlandırma sistemlerinin ve pazar ilişkilerinin tanıtılması yoluyla pazar ticaretinin çevreye ve ekosistemlere yayılmasını içerir. REDD+ programı, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı mücadelede karbon stoklarının arttırılmasının yanı sıra, ormansızlaşma gibi orman bozulmalarından kaynaklanan emisyonların azaltılmasındaki katkılarına katılarak paydaşlarına finansal ödüller sağlamak amacıyla küresel düzeyde müzakere edildi ve kavramsallaştırıldı. Kariba REDD+ projesinden faydalanarak temel amaç serbest piyasa ilkelerinin uygulanmasının iklim değişikliğine tepki vermeyle ilgili geçerli bir seçenek sunup sunmadığını ve bunların çevreye ve Mbire yerel yerli toplumu üzerindeki etkilerini belirlemekti. Verileri toplanırken fenomenolojik bir araştırma tasarımına uygun olan yöntemlerle gerçekleştirildi. Bu yöntemler arasında anahtar bilgi veren görüşmeler, Odak Grup Tartışmaları ve tamamlayıcı anket, katılımcı gözlem ve İkincil kaynaklar bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları, Kariba REDD+ projesinin tasarım ve uygulamasının kötü yönetişim ve demokratik olmayan uygulamalarla birleştirildiğini, projenin Mbire bölgesindeki geçim güvensizliğini sağlamlaştırdığını ve sosyal-kültürel zorluklarını müsaade ettiğini vurguladı. Kariba REDD+ projesi, kendisinin doğrudan yararlanıcılarının geçim güvenliğini olumlu yönde etkilemesine rağmen,çalışma sürecinde bu projenin bir bütün olarak Mbire bölgesindeki doğal kaynakların yönetişimini başarıyla merkezleştirdiğini ve geçim güvenliği dinamiklerini değiştirdiğini ortaya koydu. Bu süreç esnasında, önceki arazi ve orman kontrolleri çevre ve iklimin pazarlanması yoluyla pazar ilkeleri tarafından aşıldı. Sonuç olarak, Mbire yerli halk topluluğunun yırtıcı piyasalar ve devletin hiyerarşik yapısı tarafından ihanet edildiğina göre kendileri tarafından kendi sosyal, ekonomik ve kültürel yörüngelerini belirlemelerini destekliyor. Bu bulgular göz önüne alındığında, çalışma Kariba REDD+ projesinin meşruiyeti ve dayanıklılığının tehlikeye girdiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative phenomenological study is bent on understanding the politics of global environmental governance and policy by comprehending the marketisation of the environment and climate. The research study primarily focused on the Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation (REDD+) and particularly the Kariba REDD+ under implementation in Zimbabwe since 2011. The marketisation of environmental governance and policy is the practice and culture dominant in the 21st that is firmly grounded on the neo-liberal ideology. Marketisation involves the extension of market trade to the environment and ecosystems through the introduction of pricing systems and market relations. The REDD+ program was negotiated and conceptualised at the global level in order to provide financial rewards to stakeholders through their participation in the reduction of emissions from deforestation, forest degradation as well as enhancement of carbon stocks in the fight against environmental degradation and climate change. Using the Kariba REDD+ project, the major objective was to determine if the application of free market principles present a viable prescription relevant in responding to climate change and the extent to which they impact on the environment and the Mbire local indigenous community. The collection of data was carried through methods that are embedded on a phenomenological research design. These methods include Key informant interviews, Focus Group Discussions and complementary survey, Participant observation and Secondary sources. The findings of the study highlighted that the design and implementation of the Kariba REDD+ project is riddled with bad governance and undemocratic practices, that the project further entrenches livelihood insecurity in the Mbire district and nurture a plethora of social-cultural challenges. Note withstanding that the Kariba REDD+ project has positively impacted on the livelihood security of direct beneficiaries of the project, the study established that the project on the whole recentralised natural resources governance in the Mbire district. Recentralisation of natural resource governance manifest through the appropriation of land and forest which in turn negatively impact on livelihood security for the broader Mbire local indigenous community. In the process, previous land and forests controls were overrun by market principles through the marketisation of the environment and climate. Resultantly, it inhibits the Mbire local indigenous community to determine their own social, economic and cultural trajectory as they are trapped by the pervasive and predatory markets and the hierarchical structure of the state. Taking into consideration of these findings, the study concluded that the legitimacy and durability of the Kariba REDD+ project is compromised.