İmam hatip ortaokulu öğrencilerinde Allah tasavvuru: İstanbul/Esenler ilçesi örneği
God Tought of imam hatip secondary school students: Casestudy of İstanbul/Esenler district
  1. Tez No: 590520
  2. Yazar: SEMRA AYAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İSMAİL BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada imam hatip ortaokullarında öğrenim gören 11-13 yaş aralığındaki çocukların Allah hakkındaki düşünce ve tasavvurları incelenmiştir. Toplam 395 öğrenciye anket bilgi formu uygulanmıştır. Öğrencilerin verdiği cevaplar yaş ve cinsiyet faktörüne göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin Allah tasavvuru ile yaş faktörü arasında pozitif yönde ilişkinin olduğu tespit edilmiş, öğrencilerin Allah hakkındaki düşüncelerinin bilişsel gelişimlerine göre şekillendiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca cinsiyet faktörü ile Allah tasavvuru arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thoughts and imaginations about God among the 11- 13 years old children studying in imam hatip secondary schools were examined. A total of 395 studens were conducted a poll. The answers of the students were evaluated separately according to age and gender factor. As a result of the analyzes, it was found that there is a positive relationship between the children's imagination of God and age factor of the students and it was concluded that the students' thoughts about God were shaped according to their cognitive development. Also, no significant relationship was found between the gender factor and the concept of God.