Bir çok anlamlılık fenomeni olarak durumsallık
A polysemy phenomenon: The context of situation
- Tez No: 590519
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dilin kullanımı ile ilgili bir kavram olan durumsallık, sözcüklerin bağlam içerisinde edindikleri anlamların zihinde nasıl oluştuğunu ortaya koyan bir kavramdır. Durumsallık bunun için yer, zaman ve kişiler arası ilişkileri çözümleyerek kelimelerin bağlam içerisindeki anlamını bulmaya çalışır. Buna bağlı olarak kelimeler, farklı bağlamlar içinde yeni anlamlar kazanır ve çok anlamlılık meydana gelir. Çok anlamlılığa sebebiyet veren anlam olayları olarak bildiğimiz anlam genişlemesi ve anlam daralması gibi olayların oluşmasına durumsallık temel hazırlamaktadır. Bu temeli, durumsallığın üç alt başlığı olan söylem alanı (ne olduğu), söylem biçemi (kimin kime söylediği) ve söylem kipi (nasıl söylediği) oluşturmaktadır. Çalışmada senaryo metni bağlamı dikkate alınarak bağlam içerisinde kelimelerin aldığı yeni anlamlar incelenmiş ve taranan metinden sağlanan verilerle bu yeni anlamlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tespit edilen kelimeler Halliday'in durumsallık teorisine göre incelenmiş ve tablolar halinde çözümlenerek sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The context of situation, which is a concept related to the use of language, is a concept that reveals how the meanings of the words within the context are formed in the mind. Contingency tries to find the meaning of words within context by analyzing place, time and people. Accordingly, the word gains new meanings in different contexts, and multiple meanings occur. The context of situation prepares the basis for the formation of situations such as meaning broadening and meaning narrowing, which we know as meaning events causing polysemy. The basis of this is the discourse area (what it is), the discourse style (who says it to whom) and the mode of discourse (how it says it), which are the three subtitles of the context of situation. In this study, by considering the context of the script, the new meanings of the words in the context were examined and the new meanings were tried to be determined by the data obtained from the scanned text. These words were analyzed according to Halliday's the context of situation theory and analyzed in tables and the result was reached.