5411 sayılı bankacılık kanununda düzenlenen zimmet suçları
The embezzlement crimes regulated by the banking law no. 5411
  1. Tez No: 590545
  2. Yazar: AHMET MÜCAHİT SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 160. maddesinde düzenlenen bankacılık zimmeti suçu aslında iki farklı suçtan oluşmaktadır. Bunlardan biri doktrinde bankacılık zimmeti suçu olarak geçen suçtur. Bankalara ve banka çalışanlarına karşı duyulan güveni korumayı amaç edinmiş olan bu suçun zimmetin açığa çıkmamasını sağlamak üzere hileli davranışlarla işlenmesi halinde bankacılık zimmeti suçunun nitelikli hali oluşur. Bu maddede düzenlenmiş diğer suç ise doktrinde varsayımsal zimmet, zimmet benzeri suç veya hakim ortak zimmeti ismi verilen suçtur. Zimmete geçirme doktrinde ve yargı kararlarında bir mal üzerinde malik gibi tasarruf etme veya mal edinme şeklinde tanımlanmıştır. Bankacılık Kanunu'nda bankaların mallarını veya bankada bulunan malları haksız şekilde mal edinen kişiler hakkında bankacılık zimmeti suçu hükümleri uygulanır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde bankacılık zimmeti suçlarının daha iyi anlaşılabilmesi için bankacılık hukuku hakkında genel nitelikli bir takım kavramlar ve bankacılık zimmeti suçunun tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde bankacılık zimmeti suçunun basit ve nitelikli halinin unsurları ve kredi sözleşmeleri çerçevesinde bu suçun işlenmesi üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise 160. maddenin üçüncü fıkrasında düzenlenen suç ile etkin pişmanlık ile muhakemeye ilişkin hükümlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking embezzlement crime regulated in Article 160 of the Banking Law No. 5411 is in fact composed of two different offences. The doctrine defines the first as the banking embezzlement crime. With the aim of protecting the trust held towards banks, fraudulent actions intended to cloak the act of embezzlement forms the qualified state of the crime of banking embezzlement. The second offence regulated is defined by the law as hypothetical embezzlement, or embezzlement-like crime, or dominant-shareholder embezzlement. Embezzlement is defined by doctrinal and case law as the act of the use of goods as if the user was the beneficial owner, or the acquiring of goods. The Banking Law applies the banking embezzlement crime provisions to persons who unlawfully gain possession of the goods owned or held by the bank. In order to better understand the banking embezzlement crimes, the first of the three chapters of this study examines some general concepts about banking law and the historical development of the crime. The second chapter will look at the elements of the crime in its qualified and non-qualified form, as well as the offence's application in the field of credit agreements. The final chapter focuses on the crime defined in section three of article 160, as well as the relevant provisions concerned with the reasoning to be applied to effective remorse.