Bankacılık zimmeti
Embezzlement crime according to banking law
  1. Tez No: 670424
  2. Yazar: ÖMER FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AYTEKİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Zimmet”kelimesi köken itibariyle Arapçadan gelmekte olup farklı anlamlara sahiptir. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre zimmet,“üstünde olan şey, bir kimsenin yasal olmayan yollardan üzerine geçirip ödemeye zorunlu olduğu para”anlamlarına gelmektedir. Türk Hukuk sisteminde bankacılık zimmeti suçu ilk olarak 4389 sayılı Kanun ile yürürlüğe girmiş olup öncesinde özel banka çalışanları ve kamu bankası çalışanları farklı hükümlere tabii olarak yargılanmakta, özel banka çalışanlarının suç tanımına ilişkin faaliyetleri 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 510. maddesi uyarınca düzenlenen“hizmet sebebiyle emniyet”suçu ile cezalandırılırken, kamu bankası çalışanlarının suç meydana getiren filleri ise Türk Ceza Kanunu'nda yer alan zimmet suçunu oluşturmaktaydı. 1999 yılında bu ikili durum ortadan kaldırılmış, zimmet suçu genel hükümlerden ayrılarak 4389 sayılı Bankacılık Kanununun 22. maddesinde özel hüküm olarak düzenlenmiştir. Bankacılık açısından en kapsamlı zimmet suçu düzenlemesi ise 2005 yılında 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 160. maddesinde yapılmıştır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 160'ıncı maddesinde zimmet suçunun nitelikli ve basit halleri ile bu suçun hafifletici nedenleri detaylıca açıklanmıştır. Bankacılık zimmeti suçunu konu alan tezimiz iki bölümden oluşmaktadır: Çalışmamızın birinci bölümünde, bankacılık kavramı ve tarihi gelişimine yer verilmiş olup bankanın tanımı ve fonksiyonları irdelenerek anlatılmış, sonrasında ise ekonomik suç ve bankacılık suçları birer başlık olarak ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümde ise bankacılık zimmeti suçu bir bütün olarak ele alınarak suçun unsurları tek tek açıklanmış devamında ise suça etki eden haller ile konumuz olan bankacılık zimmeti suçuna uygulanacak yaptırımlar ve tabii olduğu yargılama şekli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The word“embezzlement”comes from Arabic by origin and has different meanings. According to the Turkish Language Association dictionary, embezzlement means“what is on top of it, money that someone has to pay and pay illegally”The crime of embezzlement in terms of banking was originally regulated as a crime of“Misuse of Safety due to Service”in article 510 of the Turkish Criminal Law Code No. 765. In 1999 embezzlement crime was separated from general provisions and it was regulated as a special provision in article 22 of Banking Law No. 4389. The most comprehensive embezzlement regulation in terms of banking was made in Article 160 of the Banking Law No. 5411 in 2005. In article 160 of the Banking Law No. 5411, the simple and qualified forms of embezzlement crime and the mitigating causes of this crime are explained in detail. According to the Banking Law, our thesis on embezzlement crime consists of two parts: In the first part, the concept of bank, history and development of banking, the definiton and function of the bank are discussed and then economic crime and banking crimes are considered and explained by titles In the second part, the concept of embezzlement is handled by whole, and the crime elements are explained one by one. İn the following, the crime and the affecting states the sanctions to be applied to the banking embezzlement crime that we are subject to are examined.