Okul sağlığını geliştirme programlarında öğretim araç ve yöntemlerinin etkinliği
Efficiency of instruction equipments and methods in health curriculum instructed in schools
- Tez No: 59055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bireylerin sağlıklarını koruma ve geliştirme olgusunun yaşamın ilk yıllarında kazandırılmasında sağlık eğitiminin önemi günümüz sağlık sisteminin yadsınamaz bir gerçeğidir. Ancak, çocuklarda sağlığa ilişkin olumlu davranış değişikliğini kazandırmada, kalıcılığı sağlamada sağlık eğitimi kadar sağlık eğitimi konularının içeriği, sunumu ve kullanılan öğretim yöntemleri de önemini zaman içinde göstermiştir. Bu görüşten yola çıkarak çalışma; okul sağlığı programlarında yer alan sağlık eğitiminde kullanılan üç farklı öğretim yönteminin etkinliğini araştırmak için yapılmıştır. Aynı zamanda da bu çalışma ile okullarımızda şu anda istenilen düzeyde olmayan okul sağlığı hemşireliğinin önemi vurgulanmak istenmiştir. İstanbul ili Fatih ilçesine bağlı Mahmudiye İlkokulunda öğrenim gören 4/A sınıfından 40, 4/B sınıfından 38 ve 4/C sınıfından 37 öğrenci olmak üzere toplam 115 öğrenci çalışma kapsamına alınmıştır. Öğrencilere kişisel hijyen ile ilgili anket formu eğitimden önce ve de sonra; takrir, demonstrasyon, dramatizasyon yöntemi uygulanarak, yöntemlerin sağlık bilgilerinin kalınlığındaki etkinliği incelenmiştir.100 Sonuçlar istatistiksel olarak“ki-kare”,“yüzdelik”,“eş seride t testi”ve“tek yönlü varyans analizi”kullanılarak değerlendirilmiş olup literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Çalışmamızı oluşturan her üç sınıfın eğitim öncesi kişisel hijyen ile ilgili bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaması (p>0,05) bu sınıfların bilgi düzeyleri bakımından eşit olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
101 8. SUMMARY Importance of health instruction for teaching to individuals how to protect and develop health in the very early ages of human being is an indisputable fact of the contemporary health system. Regarding permanent and positive changes in attitudes of children with respect to health, however, the contents and presentation of the health instruction subjects as well as teaching methods have been realized to be as important as health education itself. Based on such idea, the present study has been conducted to research efficiency of three different instruction methods used in the health curriculum instructed in schools. The present study has been conducted on 40 students from 4/A grade and 38 students form 4/B grade and 37 students from 4/C grade, 115 students in total in Mahmudiye Primary School attached to Fatih District of Istanbul province. The students have been caused to complete questionnaires about personal hygiene before and after the instruction (lecture, demonstration, dramatizaton), so they have been investigated to check whether their knowledge level increased, and also whether there was any considerable difference between the methods.102 The resluts have been evaluated statistically by means of“ki-square”,“percentage”,“t-test in equivalent series”and“unidirectional variance analyse”, and discussed in the light of knowledge in the literature. The fact that there is no considerable statistical difference between the knowledge levels of three grades about hygiene (p>0.05) before the instruction is applied shows that they were equal in terms of knowledge level.