İnönü Sağlık Ocağı bölge halkı ve Narlıdere Sağlık Grup Başkanlığı çalışanları tarafından sağlık hizmetinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59054
  2. Yazar: TÜMER PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İnönü Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 300 kişiyi içeren ve Narlıdere Sağlık Grup Başkanlığında çalışan 64 kişiyi içeren kesitsel, tanımlayıcı ve kısmen analitik bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada İnönü Sağlık Ocağı Bölgesi halkının sağlık hizmetlerinden 'yararlanım ve hoşnutluk' düzeyini saptamak, Narlıdere Grup Başkanlığında çalışan sağlık personelinin hoşnutluğunu ve beklentilerini saptamak amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda Sağlık Ocağı'ndan yararlanım ile, yaş, cinsiyet ve eğitim durumu arasında ilişki bulunamamıştır. Sosyal güvencesi olmayanlar, gelir dağılımı düşük olanlar, bölgede daha uzun süredir oturanlar, Sağlık Ocağını daha çok tercih etmektedir. Sağlık Ocağı çalışanlarının tutumu ve hekimin ayırdığı süre de yararlanımı etkilemektedir. İlk tercih edilen sağlık kuruluşu Sağlık Ocağı'dır. Çalışanların büyük çoğunluğu birinci basamaktan ayrılmak istemektedir. Ayrılma isteği hekimlerde anlamlı oranda fazladır. Çalıştıkları kuruma kendi isteği ile gelenlerin hoşnutluğu anlamlı oranda düşük bulunmuştur. Ayrıca eğitim durumu yükseldikçe hoşnutluk azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A cross-sectional, descriptive and partially analytic study was planned to assess the utilisation of health services given in inönü Health Centre, the satisfaction level of the served population and the satisfaction level and the expectations of the people who are currently employed in Narhdere Education and Research Health District. 300 people living around the health centre and 64 staff were included in this study. According to the results, there was no correlation found between the utilisation of the services and age, sex and education status. People who have been living in this region for a long time, people without any social security and of lower socio-economic level have more frequently preferred health centre. The attitude of the health centre staff and the time spent by the physician per patient has found to be effective on the utilisation of the health centre by patients. Health centre is preferred as a first line of health services. Most of the staff does not want to work in the primary health care level and wants to leave. This is even more obvious among physicians. The satisfaction level among whom wanted to work here as their own decisions was remarkable lower than the others. The satisfaction level decreases as the level of education increases.