501 numaralı Afyonkarahiisar-ı sâhib şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Number 501 Afyonkarahisar-i sâhib sharia record tranktipsion and evaluate
  1. Tez No: 590624
  2. Yazar: ERHAN KURCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN DOĞANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Afyonkararahisar-ı Sâhib 501 numaralı Şer'iyye Sicilini konu olan bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı belgelerin Türkçe çevirisini yaparak sicilin içeriğini değerlendirmektir. Çalışmamız Hicri 1057, Miladi 1647 tarihine ait olup 149 belgedir. Sicilde alacak verecek, borç, veraset, arsa, vasi tayini, ahz-kabz türünde birçok belge bulunmaktadır. Bu belgeler 1647 yılı Afyonkarahisar'ın sosyo-ekonomik yapısı ve özellikle şahıs hukuku ile ilgili bilgiler sağlamaktadır. Çalışma giriş kısmı hariç üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel olarak şer'iyye sicilinden bahsedilmiş ve 501 numaralı Afyonkarahisar-ı Sâhib Şer'iyye Sicili tanıtılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde ise sicilin değerlendirilmesi yapılmış, defterin Türkçe çevirisi yapılıp daha iyi anlaşılabilmesi sicilinin bir kısım Osmanlıca metni ek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of my postgraduate study, whose topic is Afyonkarahisar-ı Sâhib 501 numbered Şer'iyye Registration, is to evaluate the content of registration by translating the document into Turkish Language. The pages of 501 Numbered Afyonkarahisar- Sahib Şer'iyye Registration are totally 149 documents which are belong to date of Hijri (Hicri) 1057 and pertaining to the Cristian Era (Miladi) 1647 In register the are documents like debt, inheritance, land, appointment of guardianship and ahz-kabz. Documents provide many information about Afyonkarahisar's socioeconomic conditions and especially private law. Except induction there are three main parts. In first part generally mentioned about Şer'iyye Law and 501Numbered Afyonkarahisar-ı Sâhib Şer'iyye registry. In second part the evaluaion of registry have done and in the third part of study the translating of registry have done and a part of text has been summitted in Ottaman Turkish.