Ergenlerde sosyal görünüş kaygısı, ebeveyn ve akrana bağlanmanın depresyonu yordamadaki katkısı
The social appearance anxiety in adolescents, the contribution parent and pear attachment to procedure of depression
- Tez No: 590623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal görünüş kaygısı, ebeveyn ve akrana bağlanmanın ergenlerde depresyonu yordamadaki katkılarını incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Alanya'da lise öğrenimlerine devam eden 512 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Verilerin analizinde Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Depresyon ile sosyal görünüş kaygısı, anneye bağlanma, babaya bağlanma ve arkadaşa bağlanma arasında anlamlı düzeyde ilişkilerin olduğu, adı geçen değişkenlerin birlikte depresyona ilişkin varyansın yaklaşık % 32'sini açıkladığı görülmüştür. Depresyonu yordamaya katkı sırası; sosyal görünüş kaygısı, babaya bağlanma, anneye bağlanma ve arkadaşa bağlanma şeklindedir. Bunun yanında depresyon ile cinsiyet, gelir durumu ve algılanan anne baba tutumu arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Kızların erkeklere göre; asgari ücret altı geliri olanların asgari ücretle 4000 TL arası geliri olanlara göre; otoriter, tutarsız veya ilgisiz anne baba tutumu olduğunu algılayanların demokratik anne baba tutumu olduğunu algılayanlara göre depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıf düzeyine göre ise depresyon düzeylerinde anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of social appearance anxiety, parental and peer attachment in predicting depression in adolescents. The sample of the study consisted of 512 9th, 10th, 11th and 12th grade students attending high school in Alanya in 2018-2019 academic year. Personal Information Form, Beck Depression Scale, Social Appearance Anxiety Scale, and Attachment to Parent and Friends Inventory Short Form were used in the analysis of the data. Multiple regression analysis was used to analyze the data. There was a significant relationship between depression and social appearance anxiety, attachment to the mother, attachment to the father, and attachment to the friend, and these variables explained about 32% of the variance related to depression. The order of contribution to predicting depression; social appearance anxiety, attachment to father, attachment to mother and attachment to friend. In addition, there was a significant relationship between depression and gender, income status and perceived parental attitude. Girls compared to boys; those with income below the minimum wage compared to those with income between 4000 TL and minimum wage; Depression levels were found to be higher in those who perceived authoritarian, inconsistent or uninterested parental attitude than those who perceived as democratic parental attitude. There was no significant difference in depression levels according to grade level.