Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortalarında sigorta tazminatının ödenmesinde kusurun etkisi
The effect of defect in the payment of insurance compensation on motor vehicles compulsory financial liability (traffic) insurance
  1. Tez No: 590647
  2. Yazar: HATİCE ECE YOLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL SOPACI ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, Trafik Sigortası mevzuat çerçevesinde ele alınarak, Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi Kararları ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. Sigorta kapsamında meydana gelen trafik kazalarında kusurun tazminat ödemesinde ne şekilde etki ettiğine ve kapsam dışında kalan tazminat taleplerine yer verilmiştir. KTK m. 97'de bu konuya 14.04.2016 tarihinde getirilen değişiklik; zarar görenin zorunlu sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava ya da tahkim yoluna gitmeden önce sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunması gerekir. Kanundaki değişikliklerle bir taraftan sigortacının sorumlulukları kapsam itibariyle daraltırken, diğer taraftan sigortacıların tazminat yükümlülükleri yapılan açık ve somut düzenlemelerle daha öngörülebilir duruma getirilmiştir. Çalışmamın ilk bölümünde; sigorta türleri, zorunlu trafik sigortasının sigorta türleri içindeki yeri, tanımı ve unsurları, ikinci bölümünde; kusurun tazminatın belirlenmesinde etkisi, üçüncü bölümünde; sigortacının halefiyeti ve suistimaller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Traffic Insurance has been handled within the framework of legislation and tried to be explained in the light of the judgments of the Court of Cassation and Regional Court of Justice. The impact of the defect on the payment of damages in traffic accidents that occur within the scope of insurance and the claims for damages which are not covered are included. Amendment to Article 97 of the Traffic Law Of Highways on 14.04.2016: the applicant must submit a written application to the insurance institution before proceedings or arbitrations within the limits prescribed by the compulsory liability insurance. With the amendments in the law, while the liability of the insurer has been narrowed in scope, the compensation obligations of the insurers have been made more predictable by the clear and concrete arrangements made. In the first part of my study; types of insurance, the place, definition and elements of compulsory traffic insurance in insurance types; the effect of the defect in the determination of compensation, in the third section; The successor of the insurer and the abuses were examined.