Karayolları zorunlu mali sorumluluk sigortasında bedensel zararlar yönünden zenginleşme yasağı ilkesi ve gerçek zararın belirlenmesi
The principal of prohibition of enrichment in personal losses and determination of actual damage in compulsory financial liability insurance in highways
  1. Tez No: 695595
  2. Yazar: MERVE SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Zenginleşme yasağı ilkesi, zarar görenin gerçek zararını karşılamayı amaçlar ve aynı zamanda zarar görenin haksız bir kazanç elde etmesini önler. Bu ilkenin sigorta hukukunda zarar sigortaları kapsamında uygulanması, bu yararlardan başka, sigorta kurumunun düzgün işlemesine de katkıda bulunur. Zenginleşme yasağı ilkesi, sigorta hukukunda zarar sigortaları bakımından uygulama alanı bulmaktadır. Zarar sigortaları içerisinde yer alan sorumluluk sigortalarında, zarar gören kişiye uğradığı gerçek zarar ödenerek, zenginleşme engellenmiş olur. Trafik sigortası olarak bilinen, karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası, uygulamada en çok karşılaşılan sorumluluk sigortalarından biridir. Bu sigorta ile trafik kazası sonucu zarara uğrayan kişilerin zararının karşılanması amaçlanır. Trafik kazaları ile ilgili bazı kanun değişiklikleri, yeni genel şartların yayımlanması ve sonrasında anayasa mahkemesi tarafından verilen iptal kararları uygulamada belirsizliğe neden olmuştur. Bu belirsizlikler özellikle trafik kazası sonucu bedensel bütünlüğün ihlali ve ölüm sonucunda oluşan zararlara ilişkindir. Bu belirsizliklerin giderilmesi, sadece uygulamada istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmayacak aynı zamanda gerçek zararın tazminini sağlayacak ve zenginleşme yasağı ilkesinin uygulanmasına da hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
The principle of prohibition of enrichment aims to compensate the real harm of the injured person and also prevents the injured person from gaining an unfair advantage. The application of this principle in insurance law within the scope of loss insurances, besides these benefits, also contributes to the smooth functioning of the insurance institution. The principle of prohibition of enrichment finds application in insurance law in terms of loss insurance. In liability insurances included in loss insurance, enrichment is prevented by paying the real damage to the injured person. Highway motor vehicles compulsory liability insurance, known as traffic insurance, is one of the most common liability insurances in practice.With this insurance, it is aimed to compensate the damages of people who suffered damage as a result of a traffic accident. Some legal amendments on traffic accidents, the publication of new general conditions and subsequent annulment decisions by the constitutional court caused uncertainty in implemention. These uncertainties are particularly related to the violatin of bodily integrity as a result of a traffic accident and the damages resulting from death. Elimination of these uncertainties will not only contribute to stabilization in practice, but it will also provide compensation for real damage and serve the implementation of the prohibition of enrichment principle.