Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş davranışlarının oluşmasında elektronik ağızdan ağıza iletişim etkisi: Kültürel farklılıkların incelenmesi
The effects of electronic word-of-mouth (e-wom) on consumers online purchase behaviors: İnvestigation of cultural diversity
  1. Tez No: 590707
  2. Yazar: THU TRANG NGUYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KAZANÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Son zamanlarda elektronik ticaretin gelişimden dolayı, tüketiciler internet üzerinde alışveriş yapmayı tercih etmeye başlamışlardır. Bu bağlamda, internet ortamında tüketicilerin davranışları hem akademik hem de yönetimsel açıdan oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Aynı zamanda tüketiciler üzerinde en etkili gayri resmi medyalardan biri olarak kabul edilen elektronik ağızdan ağıza iletişim (EWOM) de hızlı bir şekilde gündemdeki yerini almıştır. Dolaysıyla, elektronik ağızdan ağıza iletişimin çevrimiçi ortamda tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, farklı kültürlerdeki tüketiciler farklı davranışlar sergileyebildiğnden dolayı farklı kültürler arasında elektronik ağızdan ağıza iletişimin çevrimiçi tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesine de ihtiyaç duyulmaktadır ancak bu konu ile ilgili yapılan fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada Türk ve Vietnamlı tüketici örneklemini oluşturarak çevrimiçi tüketici davranışları üzerinde elektronik ağızdan ağıza iletişimin etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Anket yöntemi ile 236 Vietnamlı tüketici ve 232 Türk tüketiciden toplam olarak 468 anket toplanmıştır. Çalışma sonucunda, her iki örneklemde elektronik ağızdan ağıza iletişimin, çevrimiçi tüketici davranışlıları üzerinde önemli etkilere sahip oluğunu açıklanmıştır. Bununla beraber, iki örneklemi birbiriyle karşılaştırılıp, genel olarak kültür ile elektronik ağızdan ağıza iletişim ve online tüketici niyeti aynı zamanda çevrimiçi satın alma davranışını etkilediği sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuca göre, işletmelere tavsiyeler sunulmuş olup gelecekteki çalışmalar için de öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, due to the development of electronic commerce, consumers have begun to prefer to shop on the Internet. In this context, the behavior of consumers on the internet has become an important issue both academically and administratively. At the same time, electronic word-of-mouth communication (EWOM), which is considered as one of the most influential informal media on consumers, has quickly taken its place on the agenda. Therefore, the impact of electronic word of mouth communication on consumer behavior in the online environment needs to be determined. In addition, as consumers in different cultures can create different behaviors, there is also a need to investigate the effects of electronic word-of-mouth communication on online consumer behaviors among different cultures, however there are not much studies on this subject. In this study, the effects of electronic word of mouth communication on online consumer behaviors were determined by forming Turkish and Vietnamese consumer sample. A total of 468 responses were collected from 236 Vietnamese consumers and 232 Turkish consumers through the survey method. As a result of this study, it was found that electronic word of mouth communication has significant effects on online consumer behaviors in both samples. In addition, the two samples were compared with each other then it can be concluded that, culture and electronic word of mouth communication and online buying intention together affect on online buying behavior in general. Based on the results, recommendations were given to the enterprises and a few suggestions were made for future studies.