Tüketicilerin internet alışveriş davranışlarının incelenmesi: Kahramanmaraş ili örneği
The investigation of consumers' internet shopping behaviours: The case of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 565947
  2. Yazar: BÜŞRA ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BURAK AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı Kahramanmaraş ilinde tüketicilerin internet alışverişi davranış ve tutumlarının ortaya konulmasıdır. Bu bağlamda tüketicilerin sosyo-demografik özellikleri, internet kullanım durumları, internet alışveriş yapma durumları incelenmiş ve elde edilen sonuçlara göre öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini 2019 yılında Kahramanmaraş ili kent merkezinde ikamet eden ve internet kullanan 384 tüketiciyle yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Tüketicilerin ortalama yaşı 35,3 olup; %48,4'ünün kadın, %51,6'sının da erkek olduğu saptanmıştır. Tüketicilerin %74,2'si internetten alışveriş yaptığını belirtmiştir. İnternet üzerinden en fazla alınan ürün grubu giyimdir. Ki-kare testi sonuçlarına göre, tüketicilerin internetten alış veriş yapma durumları ile yaş, eğitim durumu, gelir, evde internet olması, internette harcanan zaman ve internet alış verişine güven durumları arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapmasında en önemli faktör kişisel bilgilerinin korunması olarak belirlenmiştir. Tüketicilerin internet alışverişine duydukları güven ile internet alışveriş durumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İnternet alışverişine güvenen bireyler daha fazla internetten alışveriş yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the internet shopping behaviours and attitudes of the consumers in the central district of Kahramanmaras. In this regard, the socio-demographic characteristics of consumers, internet usage status, internet shopping situations were examined, and suggestions were developed. The primary material of the study consisted of the data by face-to-face questionnaire with 384 consumers in 2019. The average age of the consumers was 35.3, 48.4% of them was female, and 54.6% was male. 74.2% of the consumers stated that they shop online. Clothing is the most purchased product group on the internet. According to the chi-square test, it was determined that there was a significant difference between consumers' online shopping status and age, education, income, having an internet connection at home, time spent on internet and trust in internet shopping. The most important factor for consumers to shop online is the protection of their personal information. Furthermore, a significant relationship was found between confidence and internet shopping status. Consumers who rely on internet shopping do more online shopping.