The effect of early life stress on brain white matter integrity and working memory performance
Beyin beyaz cevher madde bütünlüğü ve çalışma bellek performansı üzerine erken yaşam stresinin etkisi
  1. Tez No: 590839
  2. Yazar: SEDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KADER KARLI OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Önceki çalışmalar, erken dönemde yaşam sıkıntısına maruz kalmanın, özellikle yürütücü işlevsellik ve hafıza ile ilgili alanlarda, beyaz cevher dokusundaki değişikliklerle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bu değişiklikler beyindeki hem hacim hem de mikroyapısal beyaz cevher bütünlüğü azalmasını içerir. Bununla birlikte, araştırmaların büyük bir kısmı hacim azalmasına odaklanmıştır ve beyaz cevher bütünlüğündeki değişikliklerin bilişsel işlevsellik ile ilişkili olup olmadığı açık değildir. Çalışma, kırk altı sağlıklı katılımcı arasında, erken yaşam stresinin, ön singulat korteks ve korpus kallosumdaki beyaz cevher bütünlüğü üzerindeki etkisini araştırdı. Katılımcılar Çocukluk Bakım Deneyimi ve Suistimal Anketi (CECA.Q) temelinde iki gruba ayrıldı. Göreceli olarak erken yaşam stresi düşük olan katılımcılarla göreceli olarak erken yaşam stresi yüksek olan katılımcılar anterior singulat korteks (ACC) ve korpus kallosumdaki (CC) fraksiyonel anizotropi (FA) ve ortalama difüzivite (MD) değerleri bakımından karşılaştırıldı. Başka bir analizde, katılımcıların n-back task üzerinde çalışma belleği performansı araştırıldı. Bulgular, düşük seviyeli erken yaşam stresinin, FA değerleri açısından yüksek erken yaşam stresinden önemli ölçüde farklı olmadığını ortaya koydu. Bununla birlikte, yüksek seviye erken yaşam stres grubunda, düşük seviye erken yaşam stres grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek MD değerleri bulundu. Bilişsel performans açısından, n-back taskta iki grup arasında performans farkı görülmedi. Mevcut çalışmanın bulguları, erken yaşam stresinin yüksek seviyesinin, beyindeki beyaz cevher bütünlüğü değişiklikleriyle ilişkili olduğunu, ancak performansı etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Former studies revealed that exposure to early life adversity is correlated with alterations in the white matter structure, particularly, in the areas associated with executive functioning and memory. Those alterations include both volume and microstructural white matter integrity reductions in the brain. A vast amount of the studies focused on volume reductions, and it is not clear whether the alterations in the white matter integrity is associated with cognitive functioning. The current study investigated the influence of early life stress on white matter integrity in the anterior cingulate cortex (ACC)and corpus callosum (CC) among the forty-six healthy participants. Participants were split into two groups based on the Childhood Experience of Care and Abuse Questionnaire (CECA.Q). Participants with relatively low early life stress were compared with participants with relatively high early life stress on fractional anisotropy (FA) and mean diffusivity (MD) values in the ACC and CC. Another analysis investigated the working memory performance of the participants in the n-back task. Findings revealed that low-level early life stress did not significantly differ from high-level of early life stress in terms of FA values. However, there were significantly higher MD values in the high-level early life stress group compared to low-level early life stress group. In terms of cognitive performance, there were no performance differences between the two groups on the n-back task. The findings suggest that the high level of early life stress is associated with subtle white matter integrity changes in the brain but does not affect the performance.