Behavioral changes of the audience by the algorithmic recommendation systems inside video-on-demand platforms considering the example of netflix
Netflı̇x örneğı̇nde vı̇deo-on-demand platformlarının ı̇çerı̇sı̇ndekı̇ önerı̇ sı̇stemlerı̇nı̇n ı̇zleyı̇cı̇lerı̇n ı̇zleme alışkanlıklarının üzerı̇ndeki etkı̇lerı̇
- Tez No: 590840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUTZ PESCHKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dijital medya evrimi, birçok endüstri için yeni imkanlar sağlayarak dünyanın dört bir yanındaki insanların hayatlarına iş, eğlence ve diğer insanlarla iletişim alanlarında yenilikler sağlamıştır. Teknolojik ilerlemeler bu gelişmeleri hızlandırırken, en önemli pay sahibi faktörler internet ve bilgisayar sistemleri olmuştur. İnternetin özellikle telefon ve bilgisayar gibi teknolojik medya elemanlarıyla bir araya gelmesi, 21. Yüzyılın toplum, medya ve kültür anlayışının şekillenmesine neden olmuştur. Televizyon gibi geleneksel medya araçları da bu gelişmelerden etkilenmiştir. Son yıllarda ortaya çıkan akışlandırma platformları, kullanıcılarına aylık ücret karşılığında sınırsız müzik veya video erişimi sağlamaktadır. Netflix de bu platformlardan biri olup, her gün dünyada milyonlarca insanın internet üzerinden içerik izlemesine imkân veren bir sistem halini almıştır. Netflix gibi platformlar algoritmalar kullanarak bir öneri sistemi sayesinde kullanıcıların izleme alışkanlıklarını analiz etme yoluyla onlara içerik önermeyi sağlamaktadır. Bu öneri sistemleri Netflix gibi Video-on-Demand servisleri için büyük bir öneme sahip olmakla beraber, her kullanıcıya özgü bir deneyim yaratmak amacıyla oluşturulmuşlardır. Son yıllarda dünya çapında yapılan araştırmalar, Video- on-Demand servislerinin binge-watching gibi alışkanlıklar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bu tez ise, özel olarak algoritmalardan oluşan öneri sistemlerinin izleyicilerin izleme alışkanlıkları üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu olası etkileri incelemek amacıyla öncelikle teorilerden oluşan bir bölüm halinde dijital medya içerisinde meydana gelen değişimler ele alınmıştır. Müteakiben, Türk Netflix katılımcılarının oluşturduğu bir deney düzenlenmiş olup, detaylı röportajlar neticesinde hedeflenen etkilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda ise katılımcılar tarafından sergilenen iki ana davranış bulunmuş, bu davranış kategorileri de sonuçlar çerçevesinde detaylı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital media revolution has provided new possibilities for different industries globally, in lives of individuals including business related areas, entertainment and personal relations. Technological advancements have sped up these changes, especially with the Internet and computational devices. Convergence of the Internet and existing media elements like telephones and computers have altered media, society and the culture of 21st Century. Traditional media forms like television has started to be affected by these changes as well. Streaming platforms have emerged over the last decades that are providing unlimited access to video or music material for monthly subscription fees. Netflix is one of these platforms which uses algorithmic recommendation systems that analyze user behavior for generating relevant material for each user. Recommendation systems are fundamental elements inside Video-on-Demand services that provide a unique experience for each user. With studies around the world, effects of Video-on-Demand services is being researched over the years, such as its effect on binge-watching behavior among the users. This thesis aims to focus specifically on the effects of algorithmic recommendation systems on the watching behavior of the audience of Video-on-Demand platforms by focusing on Netflix. As to analyze these possible effects, a theoretical background is presented that focuses the steps of these changes happening in the digital media era; followed by a research study conducted by Turkish Netflix subscribers through detailed interviews. Two main behaviors are observed over the study, which are presented in detail within the findings.