Türkmen öğrencilerin millî kimlik algılarının incelenmesi
Studying national perceptions of the Turkmen students
- Tez No: 590885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada Türkmen öğrencilerin millî kimlik algılarının çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde, nicel ve nitel araştırma yönteminden oluşan karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de 4 il ve Irak'ta Kerkük ili olmak üzere toplam 5 ilde ortaokul düzeyinde öğrenim gören toplam 496 Türkmen öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri Gelişli (2013) tarafından geliştirilen Millî Kimlik Algı Ölçeğinden, nitel verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilmiştir. Türkmen ortaokul öğrencilerinin milli kimlik algısını oluşturan iki boyuta göre 10 demografik değişkenin etkisi araştırılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Ki–Kare teknikleri uygulanmış; frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları Türkmen ortaokul öğrencilerinin milli kimlik algısı ölçeği; milli kimlik ve değerler ile milli kimlik ve din boyutlarına ilişkin algı düzeylerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Araştırma bulguları, Türkmen ortaokul öğrencilerinin milli kimlik algısı ölçeği; milli kimlik ve değerler boyutuna ilişkin görüşlerinin sınıf, cinsiyet, aile gelir durumu, şehir, anne eğitimi, baba eğitimi, Türkmen kimliğinin teminatında en önemli unsur, başka bir ülkede yaşama isteği ve milli kimliği tehdit eden unsur değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Buna karşılık Türkmen ortaokul öğrencilerinin milli kimlik algısı ölçeği, milli kimlik ve din boyutuna ilişkin görüşleri aile gelir durumu, şehir, anne eğitimi, baba eğitimi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken; sınıf, cinsiyet, Türkmen kimliğinin teminatında en önemli unsur, başka bir ülkede yaşama isteği ve milli kimliği tehdit eden unsur değişkenine göre benzer bulunmuştur. Katılımcıların milli kimlik unsurlarına ilişkin görüşlerinin en yüksek oran dil, toprak ve bayrak iken, en düşüğü din unsuru olmuştur. Türkmen ortaokul öğrencilerin milli kimlik toplumlar için neden önemlidir sorusuna en yüksek katılımla aidiyetimizi temsil eder ve en düşük katılımla ilkeleri savunduğu yönünde olmuştur. Türkmen ortaokul öğrencilerinin milli kimlik nasıl korunup yaşatılabilir sorusuna ilişkin görüşlerinde en yüksek katılım dilimizi ve kültürümüzü savunmak iken en düşük katılım nesillere anlatıp uygulamak olmuştur. Katılımcıların milli değerleri en fazla nereden kazandıklarına ilişkin bulgulara göre en yüksek katılım aile iken, en düşük katılım milli şahsiyetler ve milli törenler olmuştur. Katılımcıların yaklaşık yarısı evlilik çağına geldiğinde kendi soyundan olan birisiyle evlenmek istediğini belirtmiştir. Türkmen ortaokul öğrencilerin aile arasında en fazla Türkçe konuştuğu belirlenmiştir. Katılımcıların yaklaşık yarısı milli bayramlara milli şuurunu korumak için katıldıklarını ifade etmiştir. Araştırma bulgularına göre, Türkmen ortaokul öğrencileri eğitim dili ve müzik dinlemede Türkçeyi daha fazla tercih etmektedir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak Türkmen öğrencilerin millî kimlik algısının interdisipliner yaklaşımla farklı açılardan ele alınmasına yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the national identity perceptions of Turkmen students in terms of various variables. The research scanning model was carried out using a mixed method consisting of quantitative and qualitative research methods. Research study group of the total 5 provinces, composed of 4 provinces in Turkey and Kirkuk in Iraq, is composed of a total of 496 Turkmen secondary school level students studying in such provinces. The quantitative data of the study were obtained from the National Identity Perception Scale, developed by Gelişli (2013), and the qualitative data were obtained from the semi-structured interview form, developed by the researcher. The effects of 10 demographic variables were investigated according to the two dimensions that constitute the national identity perception of Turkmen secondary school students. Quantitative data were analyzed using SPSS statistical program. In the analysis of the data, t-test, one-way analysis of variance and Chi-square techniques were used; descriptive statistics such as frequency, percentage and mean were used. In the analysis of qualitative data, content analysis technique was used. The findings of the study shown that the national identity perception scale of Turkmen secondary school students, such as national identity & values and perception of national identity & religious dimensions, was high. The findings of the study, national identity perception scale of Turkmen secondary school students; it was determined that the opinions about the dimension of national identity and values showed significant differences according to the variables, such as class, gender, family income status, city, mother education, father education, the most important element in guaranteeing Turkmen identity, the desire to live in another country and the element threatening national identity. On the other hand, while the opinions of Turkmen secondary school students about national identity perception scale, national identity and religion dimension differed significantly according to the variables of family income, city, mother education and father education, the most important factor in the assurance of Turkmen identity, class, gender, desire to live in another country and the national identity were found similar according to the variable that threatens the identity.While the highest proportion of participants' views on national identity elements was language, land and flag, the lowest was religion. Replies of the Turkmen secondary school to the question of why students' national identity is important for societies was“it represents our belonging”with the highest participation, and“defends the principles”with the lowest participation. The highest level of the opinion of Turkmen secondary school students on the question of“how national identity can be preserved and maintained”was by defending our language and culture with and the lowest level was by telling to the generations and applying them with. According to the findings on where the participants gain the highest national values, the highest availability was observed with the highest attendance, while the lowest attendance was between national figures and national ceremonies. About half of the respondents stated that they would like to marry someone of their descendants when they reach the age of marriage. It was determined that Turkmen secondary school students spoke mostly Turkish language among the family. Nearly half of the participants stated that they participated in national festivals to preserve their national consciousness. According to the findings of the study, Turkmen secondary school students prefer Turkish more as the language of education and while listening to music. Based on the results of the research, it is suggested that studies on the perception of national identity of Turkmen students with different interdisciplinary approaches should be carried out.