Perinatal alanda çalışan hemşire ve ebelerin bakımda cinselliği ele alma konusunda yaşadığı engeller ve kolaylaştırıcı faktörlerin belirlenmesi
Determination of barriers and facilitating factors experienced by nurses and midwives working in the perinatal area to address sexuality in care
  1. Tez No: 590893
  2. Yazar: MELİSA PİRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, perinatal alanda çalışan hemşire ve ebelerin bakımda cinselliği ele alma konusunda yaşadığı engellerin ve kolaylaştırıcı faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 15 Haziran - 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi perinataloji klinik ve polikliniklerinde görev yapan 135 hemşire ve ebe ile yürütülmüştür. Veriler,“Tanıtıcı Bilgiler Formu”ve“Cinsel Tutum ve İnanç Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; hemşire ve ebelerin tamamının bakım verdiği kadınla cinsellik hakkında konuşabildiği, en fazla konuşulan konunun ise aile planlaması (%88,8) olduğu saptanmıştır. Hemşire ve ebelerin %60,0'ı perinatal dönemde cinsellik konusunda bilgi düzeyinin yeterli olduğunu, %57,8'i perinatal dönemde cinsellikle ilgili eğitim ihtiyacı olduğunu ifade etmiştir. Katılımcıların %50,4'ünün cinselliği konuşmada engel yaşadığı, en fazla yaşanan engelin ortamda üçüncü kişinin olması (%33,3) olduğu belirlenmiştir. Uygun ortam (%28,1) ve uygun zamana sahip olmanın (%7,4) ise kolaylaştırıcı faktörler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of identifying the barriers and facilitating factors experienced by nurses and midwives working in the perinatal area to address sexuality in care. September June 15 to September 30, 2018, the research was conducted by Dr. Zekai Tahir Burak women's Health Education and Research Hospital was conducted with 135 nurses and midwives working in perinatalogy clinics and outpatient clinics. The data was collected using the“Introductory Information Form”and the“Sexual Attitudes and beliefs scale”Number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values and Mann-Whitney U test were used in the analysis of the data. According to the research findings, it was found that all nurses and midwives were able to talk about sexuality with the woman they cared for, while the most talked about subject was family planning (88.8%). 60.0% of nurses and midwives stated that their level of knowledge about sexuality was sufficient in the perinatal period and 57.8% stated that they needed education about sexuality in the perinatal period. It was determined that 50.4% of the participants experienced barriers to speaking about their sexuality and that the most experienced obstacles were the third person in the environment (33.3%). Appropriate environment (28.1%) and appropriate time (7.4%) were found to be facilitating factors.