Omeprazolün lipopolisakkarit ile indüklenmiş sıçan sepsis modelinde ileum, mide fundusu, kolon ve mesane fonksiyonel cevapları üzerine olan etkileri
The effects of Omeprazole on ileum, stomach fundus, colon and bladder functional responses in Lipopolysaccharide induced sepsis model in rats
  1. Tez No: 590892
  2. Yazar: SABİNA AHUNBAY İMRAHOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sepsis enfeksiyona karşı kontrolsüz sistemik inflamatuvar yanıta neden olmaktadır. Proton pompa inhibitörü omeprazol (OME)'ün, hücreler ve organlardaki asit salgılanmasının baskılanmasının ötesinde antiinflamatuvar etkileri olduğu bilinmektedir. LPS ile indüklenmiş sepsis modeli oluşturulan sıçanlarda düz kas fonksiyonel yanıtlarında oluşan değişikliklerin ve OME tedavisinin etkisini incelemek amacıyla organ banyosunda mide fundus, ileum, distal kolon ve mesane detrusor preparatlarında asetilkolin (ACh), elektriksel alan stimülasyonu (EAS) ve EAS'nin oluşturduğu nonadrenerjik nonkolinerjik (NANK) kasılma yanıtları incelendi. OME'nin organ banyosunda inkübasyonu ile ACh ve EAS kasılma yanıtları alındı ve doku üzerine doğrudan etkisi incelendi. OME'nin sepsiste sağkalım üzerine etkisi değerlendirildi. Omeprazol inkübasyonu ACh yanıtlarını gastrointestinal sistem (GİS) dokularında azalttı, mesane detrusor kasında ise arttırdı. LPS ile indüklenmiş sepsis modelinde GİS dokularında ACh yanıtları, kolon ve mesanede EAS ve EAS'nin oluşturduğu NANK kasılma yanıtları arttı. OME tedavisi, LPS ile indüklenmiş sepsis modelinde sağkalım üzerine olumlu etki gösterdi ve kolonda artan ACh kasılma yanıtlarını geri çevirdi. OME enjeksiyonu ileum ve mesane dokularında EAS ve EAS'nin oluşturduğu NANK kasılma yanıtlarını azalttı. Çözücü olarak kullanılan etanol sepsisten bağımsız olarak mide fundus, kolon ve mesane dokularında ACh kasılma yanıtlarını azalttı. Bu sonuçlar LPS ile indüklenmiş sıçan sepsis modelinde düz kaslarda fonksiyonel cevaplarda bozulmalar olduğunu, OME tedavisinin sağkalım üzerine olumlu etkileriyle birlikte özellikle distal kolonda bu bozulmaları geri çevirdiği, diğer dokularda ise fonksiyonel cevaplarda değişikliğe neden olduğunu gösterdi. Sonuç olarak OME, sepsis tedavisinde daha etkin olarak kullanılması açısından klinikte daha önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Sepsis causes an uncontrolled systemic inflammatory response to infection. Proton pump inhibitor omeprazole (OME) is known to have anti-inflammatory effects beyond the suppression of acid secretion in cells and organs. In order to investigate the effect of changes in smooth muscle functional responses in LPS-induced rat sepsis model and OME treatment, acetylcholine (ACh), electrical field stimulation (EFS) and nonadrenergic noncholinergic (NANC) contraction responses in gastric fundus, ileum, distal colon and bladder detrusor preparations were examined in organ bath. ACh and EFS contraction responses were obtained by incubating OME in the organ bath and the direct effect on tissue was examined. The effect of OME on survival in sepsis was evaluated. Omeprazole incubation decreased ACh responses in gastrointestinal tract (GIT) tissues and increased in bladder detrusor muscle. In the LPS-induced sepsis model, ACh responses in GIT tissues, EFS and EFS-induced NANC contraction responses in colon and bladder were increased. OME treatment had a positive effect on survival in the LPS-induced sepsis model and reversed increased ACh contraction responses in the colon. OME injection reduced the NANC contraction responses of EFS and EFS in the ileum and bladder tissues. Ethanol used as the solvent, reduced ACh contraction responses in gastric fundus, colon and bladder tissues independent of sepsis. These results showed that functional responses of smooth muscles were impaired in LPS-induced rat sepsis model. It has shown that OME treatment, with its positive effects on survival, reverses these disturbances, especially in the distal colon, and causes changes in functional responses in other tissues. In conclusion, OME may play a more important role in the clinical practice in the treatment of sepsis.