Günlük yaşam üzerine resimsel yorumlamalar
Evolations with paintings of everyday life
  1. Tez No: 590894
  2. Yazar: LÜTFİYE SEDA ŞİŞLİOĞLU ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gündelik yaşam, bir güne indirgenmiş tekrar eden zaman dilimlerinde, tekrar eden eylem ya da aktivitelerin uzun vadelerde farklılaşmalara uğrasa da rutini ifade etmesiyle oluşan bir genellemedir. Doğadaki diğer canlılardan insanı ayıran bir kavram olan günlük yaşam, eski çağlardan günümüze kadar insanlığın yaşam alanlarının mağaralardan modern kentlere dönüşümünün en büyük tanığıdır. İnsanlığın günlük yaşamları, ihtiyaçlarının etrafında şekillenmekte, ihtiyaçlar değişmese de ihtiyaçların karşılanma yolları yaşanılan koşullara bağlı olarak sürekli değişmektedir. Günlük yaşamda sıradan olarak algılamaya başladığımız, kanıksadığımız durumlar gerçeklik olarak tabir olunur. Sanatçılar dönemlerinin gerçekliklerinin etkisi altında yaşadıkları gündelik hayatı, doğrudan konu alarak ya da gündelik hayatın getirdiklerinden esinlenerek sanat eserlerini ortaya koyarlar. 17. yy' da resim sanatında günlük yaşam resimleri yaygınlaşarak Janr resmi olarak isim bulmuş, günümüze kadar yaşayan birçok sanatçıya da konu olmuştur. Bu tez çalışmasında yaşadığımız dönemin koşullarında günün herhangi bir anında, çoğu zaman farkında olmadan içerisinde bulunulan sokaklar, caddeler, kaldırımlar, yaya geçitleri, parklar, kafeler ve eğlence mekanları gibi kentsel alanlarda insanların günlük yaşam halleri, kuş bakışı açısıyla yapılan resimlerle değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı, insanların kalabalıklar arasında görünseler de gerçekte yalnız olduklarını yansıtmaktır. İnsanlar herhangi bir sebeple bu kentsel alanlarda bulunduklarında, kalabalıkla çevrelendiklerinden dolayı yalnız değillermiş gibi görünebilirler. Dışardan bakan birisi büyük bir toplantı olduğunu düşünebilir, gerçekte ise bu buluşma herhangi bir fiziksel ve duygusal temas olmadan gerçekleşir. Bu yabancılaşma, toplumdaki insanlara düz bir açıdan bakıldığında fark edilmese de kuşbakışı görünümünden kendini ele verir.
Özet (Çeviri)
Daily life is a generalization that occurs when repetitive actions or activities are repeated in periods reduced to a day, although they may be differentiated in the long term. Daily life, a concept that separates human beings from other living beings in nature, is the greatest witness of the transformation of the living spaces of humanity from caves to modern cities. The daily lives of people are shaped around their needs, and the ways that the needs are met vary depending on the circumstances. In everyday life, the situations that we start to perceive as ordinary, and we consider common are named as reality. The artists reveal their works of art by contextualizing the daily life directly under the influence of the realities of their terms or by inspiring from what the daily life brings. In the 17th century, daily life paintings became widespread in painting and called as“Janr painting”and have become the subject of many artists who lived until today. In this thesis, under any time and any condition of the day which is perceived as normal and mostly unaware; everyday life behaviors of the people were reviewed by paintings on the urban areas such as streets, roads, sidewalks, pedestrian roads, parks, cafes, entertainment places. The main object of the study is to reflect that people are alone in between crowdedness. When people occupy these urban areas for any reason, it may seem like people are not alone since they are surrounded by crowdedness. From an external perspective, one may think there is a huge meeting, indeed this encountering of people happen without any physical and emotional contact. Although this alienation is not noticed when the people in the society are seen from a straight angle, but it gives itself away from the bird's eye view.