Etik kavramının Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türk kamu yönetimine yansımaları
Reflections of the concept of ethics on Turkish public administration in the process of Turkey's accession to the European Union
  1. Tez No: 590961
  2. Yazar: MUSTAFA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÖNEZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, etiğin kamu yönetimindeki yeri ve önemini kavramak olduğu kadar, ülkemiz kamu yönetiminde etik amaçlı yapılan düzenlemelerin geçmişini ve bu konudaki uygulamaları incelemek, Avrupa Birliği'ndeki etik anlayışın, üyelik sürecinde Türk kamu yönetimini nasıl etkilediğini görüp, bu süreçte kamu yönetimimizde etik anlamda nelerin değiştiğini gözlemlemektir. Bu amaçla, etiğin kavramsal açıdan incelemesi yapılmış, tarihi gelişiminden bahsedilmiş, dünyada ve Türk tarihinde etiğin yeri ve öneminden bahsedilerek tarihsel süreç içerisinde yaşanan etik gelişmeler anlatılmıştır. Türk kamu yönetimi içerisindeki etik dışı uygulamalardan bahsedilmiş, bu uygulamalara neden olan etmenlerin neler oldukları anlatılmıştır. Avrupa Birliği'ndeki etik anlayıştan bahsedildikten sonra, kamu yönetiminde Avrupa kriterlerinin neler olduğu, Avrupa Birliği'nde kamu yönetimini geliştirmeye yönelik çabalar, etik dışı davranışların önlenmesiyle ilgili çabalar yapan birlik organları, bu konudaki belgeler, konuyla alakalı yapılan zirveler, ve etik çalışmalar yapan birlik organlarının çalışmalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise Avrupa Birliği etik anlayışın Türk kamu yönetimine yansımaları, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum süreci bağlamında ele alınmıştır. Özellikle tam üyelik başvurusunun kabul edilmesinden sonra Avrupa Birliği etkisiyle kamu yönetiminde etik gelişmelerin hızla arttığı görülmüş, bu gelişmelerin Avrupa Birliği organlarınca izlenip değerlendirildiği raporlar ve belgeler ışığında Avrupa Birliği Kamu yönetimi anlayışının Türk kamu yönetimine nasıl etki ettiği ve etik gelişmelerdeki yansımaların neler olduğu konusunda sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehend the place and importance of ethics in public administration as well as to examine the history of the regulations made in the public administration in Turkey and to see what has been done in this regard, and to understand the ethical understanding of the European Union in Turkish public administration in the process of membership. to observe what has changed. For this purpose, ethics has been examined from the conceptual point of view, its historical development has been mentioned. The unethical practices within the Turkish public administration are mentioned and the factors that cause these practices are explained. After mentioning the ethical understanding in the European Union, what are the European criteria in public administration, efforts to promote public administration in the European Union, unity bodies that make efforts to prevent unethical behavior, documents on the subject, summits made on the subject, and studies are given. In the final part of the European Union to the Turkish public administration ethics implications, it is discussed in the context of Turkey's harmonization process with the European Union. In particular, following the adoption of the application for full membership, it has been seen that the ethical developments in the public administration have increased rapidly and the results of the European Union Public Administration have been affected by there port sand documents of the European Union.