Sıvı ve gaz halindeki etonolün ıspanak muhafazasında kalite üzerine etkileri
Effects of liquid and gaseous ethyl alcohol on quality of spinach
- Tez No: 591008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UFUK KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, ıspanak sebze türünde hasat sonrasında farklı şekillerde uygulanan etanolün etkileri incelenmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü ıspanakta, klorofil kaybının engellenmesi ve sararma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla etanol sıvı ve buhar olarak iki farklı şekilde uygulanmıştır. Sıvı olarak yapılan uygulamalarda, ıspanaklarda farklı etanol içeriğine sahip sulara 5 dakika daldırma işlemi yapılmıştır. Bu amaçla ıspanaklarda; Kontrolsu (KS), 200 µL/L (S-200), 400 µL/L (S-400), 800 µL/L(S-800) dozları kullanılmıştır. Etanol buharı uygulaması, farklı şekillerde uygulanmıştır. Ispanaklarda 20 L hacimli sızdırmaz plastik bir kap içerisine yerleştirilen bir fan yardımı ile uygulama yapılmıştır. Bu şekilde hazırlanan düzenek içerisinde farklı dozlarda (kontrol (KB), 200 µL/L (B-200), 400 µL/L (B-400), 800 µL/L (B-800)) etanol buharı uygulanmıştır. Bu işlem sırasında hazırlanan etanol konsantrasyonları 10 mL saf su içerisinde hazırlanmış ve kapalı hacimde 4 saat boyunca uygulanmıştır. Uygulamada kontrol olarak sadece 10 mL saf su kullanılmıştır. Uygulamaları takiben ıspanaklar ambalajlanmış ardından, 4±1°C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında 21 gün süre ile depolanmıştır. Depolama süresince haftalık aralıklarla; Renk ölçümü, SPAD ölçümü, Klorofil miktarı (mg/100 g), Suda çözünür kuru madde miktarı (%), Ağırlık kaybı (%), Kalite puanlaması, Çürüme oranı (%) ve şeker ölçümleri (%) yapılmıştır. Ispanaklarda, S-400 uygulamasında renk değişimi (Delta E) en düşük seviyede kalmış ve sararma (b* değeri) geciktirilmiştir. Klorofil miktarı (SPAD değeri) S-800 ve S-400 uygulamalarında daha yüksek bulunmuştur. Muhafaza süresince SÇKM, ağırlık kaybı ve görünüş puanlarındaki değişimler S-200 ve S-400 uygulamalarında daha iyi sonuç vermiştir. Ancak çürüme oranı sıvı uygulamalarda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different forms of ethanol on post-harvest sinach were investigated. The effects of chlorophyll loss and yellowing on the spinach were investigated. For this purpose, ethanol was applied in two different forms as liquid and vapour. In liquid applications, spinach was immersed in water with different ethanol content for 5 minutes. For this purpose; Controlwater (KS), 200 -L / L (S-200), 400 -L / L (S-400), 800 -L / L (S-800) doses were used. Application of ethanol vapor has been applied in different ways. Etnanol vapor was applied with the help of a fan placed in a sealed plastic container of 20 L volume. In this embodiment, ethanol vapor with different doses (Controlsteam (KB), 200 (L / L (B-200), 400 (L / L (B-400), 800 (L / L (B-800)) was applied. The ethanol concentrations prepared in this process were prepared in 10 mL of distilled water and applied in closed volume for 4 hours in this process. In practice, only 10 mL of pure water was used as control. Following the applications, spinach was packaged and stored for 21 days at 4 ± 1°C and 90-95% relative humidity. During storage at weekly intervals; Color measurement, SPAD measurement, Chlorophyll content (mg / 100 g), Total soluble solids (%), Weight loss (%), Quality score, Decay rate (%) and sugar measurements (%) were performed. In spinach, the color change (Delta E) remained at the lowest level and the yellowing (b * value) was delayed in the S-400 application. Chlorophyll content (SPAD value) was higher in S-800 and S-400 applications. During the storage period, changes in TSS, weight loss and appearance scores were better in S-200 and S-400 applications. However, the rate of decay was higher in liquid applications.