Su-alkol-dibazik esterler üçlü sistemlerinin sıvı-sıvı dengeleri
Liquid-liquid equilibria of water-alcohol-dibasic esters ternary systems
- Tez No: 178145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalısmada, endüstriyel olarak büyük bir kullanım alanına sahip bir alkol olan etanolün su ve dibazik ester / dibazik ester karısımları arasındaki dagılımları incelenmistir. Bu amaçla Su ? Etanol ? Dimetil Adipat, Su ? Etanol ? (Dimetil Glutarat + Dimetil Adipat Karısımı) ve Su ? Etanol ? (Diizobutil Glutarat + Diizobutil Süksinat + Diizobutil Adipat Karısımı) üçlü sistemlerine ait sıvı-sıvı dengeleri 298.15 K, 308.15 K, 318.15 K sıcaklıklarda deneysel olarak bulunmustur. Bu sistemler için bulanma noktası teknigi kullanılarak çözünürlük denge egrileri ve analiz yöntemi kullanılarak da baglantı dogruları tayin edilmistir. Analizler gaz kromatografisiyle yapılmıstır. Deneysel baglantı dogrularının güvenilirligini test etmek için Othmer-Tobias korelasyonu uygulanmıstır. Bu verilerden yola çıkarak çözücülerin ayırma faktörleri ve seçicilikleri ile etanolün su ve bu çözücüler arasındaki dagılma katsayıları hesaplanmıs ve grafikler halinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of ethanol between water and dibasic ester / dibasic ester mixture was investigated. The liquid-liquid equilibrium data for the Water ? Ethanol ? Dimethyl Adipate, Water ? Ethanol ? (Dimethyl Glutarate + Dimethyl Adipate Mixture) and Water ? Ethanol ? (Diisobutyl Glutarate + Diisobutyl Succinate + Diisobutyl Adipate Mixture) ternary systems were determined experimentally at 298.15 K, 308.15 K, and 318.15 K. The solubility curves for these systems were observed via turbidity method and the tie-lines were found by analysis method. The analysis were performed with a gas cromatography. The reliability of the experimental tie-line data was ascertained by using the Othmer and Tobias correlation. Futhermore, the separation factors and selectivities of the solvents, and the distrubution coefficients of the ethanol between water and the solvents were calculated and they are presented graphically