Kefevî'nin Ketâin'inde Ebussuûd Efendi'nin hayatı ve fıkhî görüşleri
The life of Ebussuud Efendi and his figh views in Kefevi's Ketaib
  1. Tez No: 591026
  2. Yazar: BETÜL ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ebussuûd Efendi, Osmanlı devletinin her alanda zirveyi yaşadığı bir dönemde ilmî olarak en önde gelen isimlerden olmuş, şeyhülislamlık gibi mühim bir görevi ifa etmiştir. Şeyhülislamlık ve şeyhülislamlıktan önceki görevleri boyunca birçok olayla karşılaşan Ebussuûd, gerek fetvaları gerek fıkhî görüşleri ile ulemaya, halka ve devlet erkanına yol göstermiştir. Bu araştırmada Mahmud b. Süleyman el-Kefevî'nin, Ketâib adlı eseri kapsamında Ebussuûd'un biyografisinin, eserde geçen fetvalarının ve onun görüşlerine yapılan atıfların, ulema ve devlet erkanı ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Öncelikli olarak Ebussuûd ile ilgili eserdeki bilgiler ve fetvalar tespit edilmiştir. İkinci adım olarak bu bilgilerin ve fetvaların önceki çalışmalarda yer alıp almadığı araştırılarak, Ketâib'deki Ebussuûd ile ilgili nakillerin değeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ebussuud Effendi was one of the leading figure in islamology at the time when the Ottoman State was at the top in every field. He served as Shayk al-Islam which is an important position. Ebussuud experienced many incidents during both his life before appointed as Shayk al-Islam and as Shayk al-Islam. He always guided the clerical, state authority and the common people with his fatwas and figh views. The aim of this study is to assess Ebussuud's biography, his fatwas and references on his views in Ketaib and his relations with clerical and state authority with in the framework of Mahmud b. Süleyman el-Kefevi's book Ketaib. Firstly, facts about Ebussuud and his fatwas studied out. Second, sources to Ebussuud were assesses by checking previous studies whether they include these facts and fatwas.