Kol ve bacak egzersizlerinde kardiovasküler cevaplar ve anaerobik eşik
  1. Tez No: 18251
  2. Yazar: CEVAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamıza düzenli antrenman yapmamış 9 erkek üniversite öğrencisi gönüllü oldu. Yaşları 20.1+ 2.1 yıl, ağırlıkları 72.2+ 12 kg. dır. Farklı başlama yükleri 25 Watt(n=5) ve 50 Watt(n=4) ile bacak ve kol egzersizlerinde kardiovasküler cevaplar ve anaerobik eşik seviyeleri karşılaştırıldı. Yük her 3 dakikada bir başlama yükü kadar artırıldı. Dinlenme verilmeden devamlı yükleme yapıldı. Test deneklerin yorulması ile sona erdirildi. Testin her safhasında dakika pedal hızı(R.P.M.) 50 olarak yapılmıştır. Testten önce fiziki muayene yapılmış, boy ve ağırlıkları ölçülmüş, ars- EKG 12K bilgisayarlı elektrokardiografi ile EKG alınmış, deneklerin daha önce sistemik ve ortapedik hastalık geçirmemiş olmasına dikkak edilmiştir. Deneklerde Eritrosit, Hemoglobin, Hematokrit, Lökosit değerlerine bakıldı. SensorMedics 2400 cihazı ile solunum statik ve dinamik parametreleri ölçüldü. Bacak egzersiz testi için kefeli Monark 81 4E modeli, kol egzersiz testi için Monark 881 modeli kullanıldı. Kan basıncı. Rate Pressure Produck (R.P.P.), Recovery Ratio (R.R) Colin model STBP-780 cihazı ile ölçüldü. Metabolik ölçüm (Oksijen kullanımı, Karbondioksit üretimi. Solunum Frekansı, Ekspirasyon havası (VE), %MaxVO P,MET) için Sensor Medics 2900C Metabolic Measurement sistemi kullanıldı. Test sırasında denekte meydana gelen EKG deği$iklikleri ve kalp vurum frekansı \ ® 5000 egzersiz test monitör ile takip ve tesbit edildi. Anaerobik eşik seviyesine VCO» ve VE'deki linear artıştaki ani sapmanın olduğu nokta olarak karar verildi. Bu noktadaki kalp vurum frekansı V02 ve VC02, VE, V02(ml. kg.dk.) değerleri tesbit edildi. Yapılan ilk testten enaz bir hafta geçtikten sonra denek ikinci teste çağrılmıştır. Araştırmamızda bütün veriler Student t testine göre değerlendirilmiştir. -54-25 Watt başlama yükü ile yapılan testte egzersiz süresi, maksimal kalp vurum frekansı, solunum sayısı, MaxVO_, VE, %MaxVO P,MET, Sistolik kan basıncı, Diastolik kan basıncı bacak egzersizinde kol egzersizine göre daha yüksek bulunmuştur. Recovery Ratio değerleri kol egzersizinde bacak egzersizine göre daha yüksek bulunmuştur. 50 Watt başlama yükü ile yapılan testte iş yükü, egzersiz süresi, maksimal kalp vurum frekansı, maksimal solunum sayısı, MaxVO_, VE, %MaxVO_P, MET, Sistolik kan basıncı, Diastolit kan basıncı, R.P.P., R.R değerleri bacak egzersizinde kol egzersizine göre daha yüksek bulunmuştur. Anaerobik eşik: 25 Watt başlama yükü ile yapılan testte kalp vurum frekansı, VO~, VCO_, VE, VO~(mI. kg.dk.) değerleri bacak egzersizinde kol egzersizine göre daha yüksek bulunmuştur. 50 Watt başlama yükü île yapılan testte kalp vurum frekansı, VO_,VCO_, VE, VO- (mi. kg.dk.) değerleri bacak egzersizinde kol egzersizine göre daha yüksek bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In our study the volunteers were 9 males universty students with the average age of 20.1+~2.1 years and weights of 72.2+~12 kg. who have no history of regular training cardiovaskular responses and anaerobic threshold levels were compared in leg and arm exercises with different initial loads of 25 Watt(n=5) and 50 Watt(n=4). Work rate was increased every three minute intervals by initial load amount (25w and 50w) and without any resting period constant loading was carried. The test was ended when the subjects become tired (exhaustion). The pedalling rate per minute (RPM) 50 in every phase of the test. Before the test they were physically examinedand height and weight measurements were made and with the help of ars-EKG-12K compuratized electrocardiography, their EKG was taken and great importance was given to the fact that the subjects have never had systemic and orthopedic disease. The erythrocyt, hemoglobin, hemotocrit, Ieucocyt values of the subjects were examined and their respiration static and dinamic parameters were measured with SensorMedics 2400 system. For leg exercise Monark weight ergometer model 814E, for arm exercise Monark model 881 were used. The blood pressure. Rate pressure product (R.P.P.), Recovery Ratio (R.R) were measured with Colin model STBP- 780. The EKG changes and heart rate of the subject during the test was traced and printed by Q 5000 exercise test monitor. It was determined that the anaerobic threshold level is sudden deviation in the linear increase of CO2 and VE and heart rate, VO2, VC02, V02(ml. Rg.dk) values at this point were found. At least one week after first test the subject was invited for the second test. All the data in our research was evaluated according to student t test (P 0.05). -56-In the test with 25w. initial loading exercising period, exercising time, maximum heart rate, respiration ratio, MaxV02, VE, MaxV02P, MET, systolic blood pressure, diastolic blood pressure was found higher in leg exercise compared to arm exercise. Recory ratio values was at a higher level in arm exercise compared to leg exercise. During the test with the initial load of 50w. it was found that work rate, exercising time, maximum heart rate, maximum respiration ratio, MaxV02, VE, %MaxV02P, MET, DPB, R.P.P, R.R, values were higher in leg exercise than of those in arm exercise. Anaerobic Threshold : During the test with the initial load of 25w. it was found that HR, V02, VC02, VE, V02(ml.kğ1.dR1) values were higher in leg exercise that of those in arm exercise. During the test with the initial load of 50w. it was found heart rate, V02, VC02, VE, V02(ml.kğ1.dR^.) values were higher in leg exercise than of those in arm exercise. -57-