Wistar ve Wag/rij (Absans epilepsili) sıçanlarda beyin dokusundaki yaşa bağlı değişikliklerin Ft-ır spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of age-related changes in brain tissue in Wistar and Wag/rij rats by Ft-ır spectroscopy
  1. Tez No: 591027
  2. Yazar: KÜBRA DAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ TÜRKER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Epilepsi tedavisine yönelik çalışmalarda kullanılan Wistar Albino Glaxo from Rijswijk (WAG/Rij) sıçanlarda 2 aylıktan 6 aylığa kadar absans nöbetler tam olarak görülmezken, 6 aylıktan itibaren spontan diken dalga deşarjları ile karakterize nöbetler tam olarak görülür. Bu sıçanların epileptogenezinde büyümeyle birlikte beyin gelişimine bağlı bazı faktörlerin rol oynadığını kanıtlayan çalışmalar mevcuttur. Fakat yine de WAG/Rij sıçanlarda nöbetleri oluşturan epileptojenik mekanizmalar tam olarak açıklanamamaktadır. Konuya katkı sağlamak amacıyla çalışmamızda 2 ve 6 aylık WAG/Rij sıçanların beyinleri, 2 ve 6 aylık Wistar sıçanların beyinleri ile karşılaştırılmalı olarak Fourier Dönüşüm Kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi ile incelendi. Ayrıca spektroskopik sonuçları desteklemek amacıyla Bradford ve TBARs testleri çalışmaya dahil edildi. Çalışma kapsamında, olefinik, CH2 asimetrik, CH2 simetrik, amid I, amid II, C=O, PO-2 simetrik ve RNA bantlarının frekans ve alanları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Wistar Albino Glaxo from Rijswijk (WAG/Rij) rats, used in the studies for treatment of epilepsy, have no complete absence seizure until 6 months age, whereas the seizures characterized by spontaneous wave discharges are seen from 6 months. Although, brain growth related factors which may play a role in the epileptogenesis of such rats were shown by some studies, the mechanisms of seizures cannot be fully explained. To provide information to this, 2 and 6 months WAG / Rij rat brains were analyzed by Fourier Transform Infrared spectroscopy in comparison to age matched Wistar rats. Bradford and TBARs tests were also performed. Olefinic, CH2 asymmetric, CH2 symmetric, amid I, amid II, C=O, PO-2 symmetric, RNA frequencies and areas were analyzed.