Uluslararası markalaşma sürecinde halkla ilişkilerin yeri ne önemi: Kazakistan pazarında faaliyet gösteren Türk tekstil firmalarına yönelik bir inceleme
The level and importance of public relations in the process of international branding: A riview of Turkish textile companies opirating in Kazakhstan market
  1. Tez No: 591031
  2. Yazar: VIOLETTA KADYROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSÜN TOPSÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz koşullarında rekabet markalar arasında sürdüğünden, markalaşma bir işletmenin en stratejik yatırımlarından biri konumundadır. Markalaşma ekonomik sistem içerisinde rekabet kavramının somutlaşmış bir şekli olup, bir firmanın organizasyon yapısının tamamını ilgilendirmektedir. Markalaşma aslında aynı zamanda ürünün değerini belirleyen, tüketicilerin yapacağı tercihlerdir. Tüketicinin davranışları markaya verdiği önemle birlikte satın alma davranışlarını etkileyecektir. Bu çalışmanın amacı uluslararası markalaşma sürecindeki halkla ilişkilerin yeri ve önemini incelemek, bu süreci etkileyen faktörleri sınıflandırarak ortaya koymaktır. Markalaşma sürecine etki eden iletişim, reklam, halkla ilişkiler ve bütünleşik pazarlama iletişimi gibi diğer kavramların incelenmesinin ardından markalaşma sürecine etkileri belirlemektedir. Çalışmada, markanın uluslararasılaşması, uluslararası marka olabilmenin gereklilikleri, sürdürebilir rekabetçi üstünlükleri belirtilerek, markalaşma sürecindeki unsurlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Brand building is a solid form for competitiveness in today's modern economic system and also in the relationship to the whole organizational structure of a company. The aim of this study is to examine the theoretical framework of brand building practices and the factors that affect the brand building process; brand management, rules and brand strategies. The study presents analysis of factors affecting the brand building process such as communication, advertisement, public relations and integrated marketing communications; will look at the strategies employed to shape the corporate brand in the minds of the target group and the consequential branding benefits to the organisation will be examined.