Avrupa birliğine üyelik sürecinde Türkiye'de demokratikleşme ve sivil toplum
Democratization and civil society in Turkey in the European Union accession process
- Tez No: 591032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sivil toplum kuruluşları, demokratikleşme sürecine katkı sağlayan en önemli aktörlerdendir. Katılımcı demokrasinin giderek daha fazla kabul görmesiyle birlikte devlet-sivil toplum ilişkisinin demokratik temelde yeniden düzenlenmesine yönelik talepler artmıştır. Sivil toplumun kamu yönetiminde devletin bir paydaşı haline geldiği yönetimi ifade eden“yönetişim”böyle bir sürecin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. AB'de yaşanan demokrasi tartışmaları neticesinde, yönetişim anlayışının hayata geçirilmesi bakımından önemi artan STK'lar, sivil katılım ilkeleri çerçevesinde demokrasinin zorunlu unsurları haline gelmiştir. Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde üstlendiği Kopenhag siyasi kriterleri arasında yer alan demokrasi ilkesi, STK'ların örgütlenme özgürlüğünün ve sivil katılım süreçlerinin etkin hale getirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Türkiye'de devlet ve sivil toplum ilişkisinin demokratik dönüşümünde, üyelik sürecinde AB müktesebatına uyum sağlanması amacıyla yapılan reformlar oldukça etkili olmuştur. Bu çalışmada, AB'nin demokrasi anlayışı çerçevesinde devlet ve sivil toplum ilişkisi değerlendirilmekte ve Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin sivil toplum alanı üzerindeki etkisi irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations are among the most important actors contributing to the democratization process. With the increasing acceptance of participatory democracy, demands for a reorganization of the state-civil society relationship on a democratic basis have increased. The governance, in which the civil societybecomes a stakeholder of the state in public administration, has emerged as a result of such a process. NGOs, which is getting more important for the realization of the governance notion, have become indispensable elements of the democracy within the principles of civil participation framework as a result of the democracy debates carried out in the EU. The principle of democracy, which is among the EU Copenhagen political criteria, makes it necessary to activate NGOs freedom of association and civil participation processes. Reforms in order to maintain harmonization with the EU acquis during the accession process has been quite effective on the democratic transformation of the state and civil society relations in Turkey. In this study, democracy understanding of the EU within the framework of the state and civil society relations are evaluated and the impact of EU membership process of Turkey to civil society are discussed