Ödeme kaydedici cihazlar için kullanılan bulut sisteminin bütünleşik bulanık dematel ve bulanık kalite fonksiyon yayılımı yöntemleri ile iyileştirilmesi
Improvement of the cloud system created for payment registration devices using integrated fuzzy dematel and fuzzy quality function deployment methods
- Tez No: 591056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TEKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, ödeme kaydedici cihazlar için oluşturulan bulut sisteminin bulanık kalite fonksiyon yayılımı (KFY) yöntemi ve bulanık DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) yöntemi ile iyileştirilmesi çalışması yapılmıştır. Ödeme kaydedici cihazlar üzerinde gerçekleşen işlemleri, işlemlere ait verileri görebilmek için entegrasyon çeşitlerinden herhangi biri ile entegratör firmaya bağlı kalarak cihazın haberleşmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmada mevcut yöntemlerden farklı olarak herhangi bir entegrasyon firmasına bağlı kalmadan cihaz üzerinde yapılan işlemlerin internet üzerinden erişimi sağlanması için bulanık KFY yöntemi ile birlikte bulanık DEMATEL yöntemi kullanılarak bir yazarkasa firmasını yapmış olduğu eski yapı geliştirilmiştir. Bulanık KFY yöntemi uygulanarak iyileştirilecek olan yapının etkinlik ve verimliliğin arttırılması amaçlanmıştır. Bulanık KFY yönteminde elde edilecek değerlerin gerçeğe daha yakın olabilmesi, etkileyen ve etkilenen değerlerin birbiri arasındaki ilişkiden dolayı bulanık DEMATEL yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan çalışmada cihaz üzerinde yapılan işlemlerin takibi için entegratör firmaya bağlı kalınması problemi ortadan kaldırılıp tek bir kullanıcıya bağlı olmadan istenilen yerde, istenilen zamanda, güvenli bir şekilde istenilen cihaz hakkında detaylı bilgi alınması sağlanmıştır. Çalışma sonucunda kullanım kolaylığının, istenilen bilgiye anında erişilebilirliğin ve anlaşılırlığın sağlanması için çözümler oluşturulup KFY yöntemi ile sistem geliştirilmesi ve iyileştirilmesi yapılmıştır. Ödeme kaydedici cihaz sahibi olan herkesin istek ve talepleri doğrultusunda birçok yeni özellik bulut sistemine eklenip müşteri talepleri karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, enhancement of the cloud system created for payment devices by the fuzzy quality function deployment (Fuzzy QFD) and fuzzy DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) methods has been done. In order to be able to see the transactions performed on the payment devices and the data belonging to the transactions, it is necessary to communicate with the device provided that being connected to the integrator firm. In the study, an old infrastructure of a cash register company has been enhanced by using fuzzy QFD method in order to access the transactions made on the device over internet without being connected to any integration company. It is aimed to increase the efficiency of the infrastructure by applying the fuzzy QFD method. Fuzzy DEMATEL method is being used in order to get the values obtained by fuzzy QFD method closer to reality. In the study, the problem of necessity of being connected to the integrator company in order to access the transactions made on the device was eliminated. It is provided to get detailed information from the desired device safely at the desired location and time without being connected to a single user. As a result of the study, solutions for the old infrastructure were developed to improve the ease of use, instant accessibility and clarity of the requested information by fuzzy QFD method. In accordance with the requests and demands of everyone who owns payment device, many new features have been added to the cloud system to meet customer demands.