Psiko-sosyo-teolojik yaklaşımlar çerçevesinde manevi danışmanlık ve rehberliğin teorik temelleri ve pratik yansımaları
Practical reflections and theorotical grounds of spiritual consultation and counselling in the frame of psycho-socio-theological approaches
  1. Tez No: 591055
  2. Yazar: HAVVA ŞENBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Manevi Danışmanlık ve Rehberlik, hem dünyada hem de ülkemizde çok yakın zamanlarda akademik bir disiplin olarak kabul görmeye başlamıştır. Manevi danışmanlık ve rehberliğin sınırlarının ve çalışma alanlarının ne olduğu, başta psikoloji ve teoloji olmak üzere diğer disiplinlerle nasıl bir ilişkisinin olacağı gibi teorik sorunlar güncelliğini sürdürmektedir. Teorik konulardaki bu tartışmaları, aynı zamanda uygulamalı bir disiplin olarak Manevi Danışmanlık ve Rehberlik'in hangi kurumlarda ve ne türden programlar bağlamında uygulanacağı gibi pratik tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Batı akademik dünyasında Manevi Danışmanlık ve Rehberlik disiplininin teorik ve pratik konuları açısından yapılan tartışmalar belli bir düzeye gelmişse de ülkemizde sözü edilen konular henüz yeni yeni incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Manevi Danışmanlık ve Rehberlik disiplininin teorisine buna uyumlu olarak da bu teorinin uygulamaya dönüştürülmesine yönelik bir çerçeve sunmaktır. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, konunun ana çerçevesi belirlenmiştir. Birinci bölümde, Manevi Danışmanlık ve Rehberlik disiplinin kapsamı, sınırlılıkları, gayesi ve ilkeleri hakkında genel çerçeve sunulmuş, bir disiplin olarak Batı'da nasıl ortaya çıktığı ve ülkemize nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Manevi Danışmanlık ve Rehberlik disiplininin teorik temelleri incelenmiştir. Bu bağlamda söz konusu disiplinin psikolojik, sosyolojik ve teolojik temellerinden önemli görülenleri tahlilv edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Manevi Danışmanlık ve Rehberlik disiplininin teorik temellerine uyumlu olmak üzere pratikte uygulama alanlarından bir kısmı incelenmiş ve sonuç bölümünde ulaşılan bulgular tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiritual consultancy and counselling started being accepted as an academic discipline in the very near past both in Turkey and in the World. The boarderlines of spiritual consultancy and counselling (SPC&Cs) and what the study fields are and what kind of relationship it will be in with mainly pyscology and theology and other disciplines is still continuing to be a current issue. As an applicable discipline spiritual consultancy and counselling bring these arguments in therotical areas as well as practical arguments such as in which establishments and in connection with which programs it will be implemented. In the western academic World SPC&C these theorotical & practical arguments have reached a certain level but in Turkey they are just being researched. The purpose of this study is to outline the framework regarding the therotical aspect of SPC&C and the applicable practical aspect of it. Our study has an introduction and 3 sections. In the introduction the framework has been outlined. In the first section a framework has been presented regarding what the SPC&C involve, the limits, the aims and objectives and the principles and as a discipline how it has occured in the West and the reflection of that in our country. In the second section therotical structure has been investigated . In that sense important parts amongst the pyscological, sociological and theological structures have been probed. In the final section of the study somevii of the practical applications compatible with the theorotical structure have been reasearched further and in the conclusion outcome has been analysed.