İçsel pazarlama uygulamaları, iş değerleri ve çalışan markası uyumu arasındaki ilişkiler
Relationship between internal marketing practices, business values and employee brand practice
  1. Tez No: 591070
  2. Yazar: CANAN ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ÖZYER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde değişen ve gelişen rekabet ortamında örgütlerin farklı yöntemler geliştirerek yaptıkları işlere ve çalışanlarına yön vermeleri gerekir. Öncelikle de çalışanlarına değer vererek içsel pazarlama uygulamaları ve iş değerlerine yönelik değişiklikler yaparak çalışan markası yaratmalıdır. Müşterilerin, marka ile ilgili düşünceleri büyük ölçüde çalışanların davranışlarından etkilenmektedir. Genelde sadece satışta görev alan kişilerin markayı tesir ettiği zannedilse de, bu düşünce kısmen yanlıştır. Satış ekiplerinin yanı sıra bütün çalışanların marka varlığının göz önüne çıkartılması ve bundan dolayı örgütün itibarı üzerinde tesiri vardır. Çalışan markası yaklaşımını az sayıda organizasyon hayata geçirmektedir. Bu yaklaşımı uygulayan organizasyonların pazarlamada büyük başarı sağladığı kaçınılmaz bir gerçektir. Çalışan markası uygulamasını hayata geçirirken bazı sorulara cevap bularak ilerlemek gerekir. O halde soruyu“nereden başlanmalıdır?”olarak oluşturmak gerekir. Bu soruya verilecek yanıtı, doğru zamanı kollama, pazarlama stratejilerinde uyumu ve çalışanlara markayı renkli bir duruma getirmek olarak özetlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In today's changing and developing competitive environment, organizations need to develop different methods and direct their jobs and employees. First of all, it should create an employee brand by giving value to its employees and making changes in internal marketing practices and business values. Customers' opinions about the brand are greatly influenced by employee behavior. Although it is generally thought that only sales people influence the brand, this idea is partly wrong. In addition to sales teams, all employees have an influence on the brand's presence and therefore the reputation of the organization. Few organizations implement the employee brand approach. It is an inevitable fact that organizations applying this approach have achieved great success in marketing. While implementing the employee brand application, it is necessary to proceed by finding answers to some questions. The question should then be formulated as "where to start?.. The answer to this question can be summarized as watching the right time, compliance with marketing strategies and bringing the brand to a colorful state.