Eine demographische und soziale analyse über den menschen in der Türkei, die über das internet betrogen wurden
Türkiye'de internet üzerinden dolandırılmış insanlar üstüne demografik ve sosyal bir analiz
  1. Tez No: 591069
  2. Yazar: DENİZ CAN ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Enformatiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de internet ve özellikle sosyal medya üzerinden artış eğiliminde olan dolandırıcılık faaliyetleri neticesinde mağdur olmuş insanların sosyal ve demografik analizinin yapılması hedeflenmiştir. Bu maksatla anket uygulaması yapılmış ve bu ankete yalnızca internet üzerinden dolandırılmış insanların katılım göstermesi şartı koşulmuştur. Bunun neticesinde 124 kişinin ankete başarıyla katılımı sağlanmıştır. Bu çalışmada dolandırılan insanların ortak özellikleri, belirli örüntülere sahip olup olmadıkları araştırılmıştır. Aynı zamanda bu insanların internet kullanım alışkanlıkları, dolandırılmalarına doğrudan sebep olan unsurlar ve internette dolandırılmalarına giden yolun nasıl şekillendiği de ortaya konulmak istenmiştir. Yöntem olarak t-test ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda dolandırıcılık faaliyeti sonucunda sadece maddi zarar görmeyen, psikolojik zarar da gören insanların çoğunlukla suskun kalma eğiliminde olduğu görülmüştür. Bu durum mağdur olmuş insanları suçlamanın dolandırıcının lehine olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada dolandırıcıların insanların hangi yönlerini suistimal ettiği üstüne de analizler yapılmıştır. Bu bağlamda da ilginç sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study social and demographic analyses were aimed on victims of increasing fraudulent activities on the internet in Turkey, and especially on the social media. For this purpose, a survey was conducted, and it was stipulated that only people who were defrauded on the internet should participate in this survey. As a result, 124 people participated in the survey successfully. In this study the common characteristics of the defrauded people, and whether they have certain patterns were investigated. At the same time it was intended to reveal the victims' habits of internet usage, the factors directly causing the fraud, and the road to the being defrauded. T-test and chi-square tests were used as methods. As a result of the analyses, it was seen that people who were damaged not only financially but also psychologically tend to remain silent. This indicates that, victim blaming is in favor of the fraudster. In this study, it was also analyzed which aspects of the people are abused by fraudsters. This point of view generated also interesting outcomes.