Kocaeli ilindeki orman zararlısı Cerambycıdae (coleoptera) türleri ve populasyon yoğunlukları
Species of Cerambycidae (coleoptera) forest pests inkocaeli̇ province and population densities
  1. Tez No: 591080
  2. Yazar: ŞENER ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kocaeli ili uluslararası limanlardan yapılan kereste, tomruk ve ahşap ambalaj malzemelerin ithalatı nedeniyle Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü (EPPO) alarm listesinde yer alan istilacı orman zararlılarının bulaşması riski altındadır. Mart 2016-Ekim 2017 arasında gerçekleştirilen arazi çalışmalarında Kocaeli ilindeki orman zararlısı Cerambycidae (Coleoptera) türleri incelendi. Cerambycidae bireyleri en fazla Mayıs-Haziran ayları arasında (1570 birey), Gebze'de (1205 birey) ve 100-200 m (962 birey) yükseklikten toplandı. Cerambycidae familyasından 5 altfamilya, 25 tribüs ve 43 cinse ait 74 tür tespit edildi. Bu türlerden 36'sının (% 48,65) Cerambycinae altfamilyasında yer aldığı belirlendi. Prioninae'nin 5 birey ve 2 türle en az temsil edilen altfamilya olduğu saptandı. Araziden toplam 3400 birey toplandı. Bu bireylerin büyük bir kısmının Lamiinae alt familyasında (1406 birey, % 41,35) olduğu görüldü. Kocaeli'nde bugüne kadar istilacı türlerin bulaşıp bulaşmaması incelendi. Tanımlanan 74 türün 48'si Kocaeli için yeni kayıttır. Bunlar arasında, Leptura aurulenta ve Xylotrechus smei türleri Türkiye'de ikinci defa rapor edilmektedir. Ayrıca, Monochamus galloprovincialis'in Kocaeli'ndeki en yaygın istilacı orman zararlısı olduğu belirlendi. Tanımlanan bütün bu orman zararlılarının sistematik ve faunistik çalışmaya katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Kocaeli province is at risk of contamination of invasive forest pests on the European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO) alarm list due to the importation of lumber, timber and wooden materials made from international ports. In the field studies carried out between March 2016 and October 2017, the species Cerambycidae (Coleoptera) in Kocaeli province were investigated. Cerambycidae individuals were mostly collected from May to June (1570 individuals), in Gebze (1205 individuals) and at a height of 100-200 m (962 individuals). 74 species belonging to 5 subfamily, 25 tribus, and 43 genera were identified from Cerambycidae family. Of these species, 36 (48.65%) were found in Cerambycinae subfamily. Prioninae was found the least represented subfamily with 5 individuals and 2 species. A total of 3400 individuals were collected from the area. Most of these individuals were determined in the Lamiinae subfamily (1406 individuals, 41.35%). Until now, contaminated or uncontaminated of invasive species was investigated in Kocaeli. 48 of 74 species identified were the new register for Kocaeli. Among them, Leptura aurulenta and Xylotrechus smei species are reported for the second time in Turkey. Also, Monochamus galloprovincialis was the most common invasive forest pest in Kocaeli. It is thought that all these forest pests can contribute to the systematic and faunistic study.