Türkiye'de organize sporlardaki çocukluk deneyimleri
Childhood experiences in organised sports in Turkey
  1. Tez No: 591082
  2. Yazar: GÖKHAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YAPRAK KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çocukların esenliği ve koruması üzerine mekanizmaları güçlendirmek için çocuğa yönelik şiddete ilişkin durumların analizi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 18-50 yaş aralığındaki bireylerin, çocukluklarında örgütlü sporlara katılımları sırasında karşılaştıkları duygusal, fiziksel ve cinsel (şiddet) deneyimleri(ni) araştırmaktır. Bu nitel çalışma duygusal, fiziksel ve cinsel şiddet deneyimlerinin spor bağlamında özgün bir ölçme aracıyla toplandığı ve örneklemine Türkiye'de tüm bölgelerden katılımcıların dahil edildiği bir çalışma olması bakımından ilgili çalışmalara önemli bir katkı olabilir. Araştırmada Vertommen ve arkadaşları (2016)'nın hazırladığı“Interpersonal Violence in Sport (IViS) Questionnaire (Sporda Kişilerarası Şiddet Anketi)”adlı soru formu Türkçe'ye uyarlanarak kullanılmıştır. Katılım ölçütlerine uygun gönüllüler Google Dokümanlar ara yüzünde oluşturduğumuz anketi internet üzerinden doldurmuşlardır. Bazı tanımlayıcı bulgular için Google Dokümanlar grafikleri, daha ileri çözümlemeler için SPSS 25 kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi, çoklu karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Toplam 679 cevaplayıcıdan ankete katılım kriterlerini sağlayıp anketi tamamlayan 255 (%49.90) kadın, 254 (%50.10) erkek toplam 509 kişinin sonuçları değerlendirilmiştir. Cevaplayıcıların yaklaşık %9'u (n:45) engelli bireyler için düzenlenen sporlara katılmıştır. Katılımcıların çocukluklarında daha çok spora katıldıkları bölgeler %9,4 Ege Bölgesi, %8,1 Marmara Bölgesi, %58,3 İç Anadolu Bölgesi, %9,6 Akdeniz Bölgesi, %2,4 Güney Doğu Anadolu Bölgesi, %2,4 Doğu Anadolu Bölgesi, %9 Karadeniz Bölgesidir. Şiddetin en az bir türüne maruz kalan 204 kişiden (katılımcıların %40.07'si), %39.2'si kadın, %60.8'i erkektir. Her üç şiddet türüne de maruz kalan 30 kişiden (katılımcıların %5.9) %36.7'si kadın %63.3'u erkektir. Şiddet sınıflandırması ölçeğine göre toplam katılımcıların %1.1'i şiddetli duygusal şiddete, %1.53'ü şiddetli fiziksel şiddete, %0.37'si şiddetli cinsel şiddete maruz kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
Analyses of the conditions in relation to the violence towards children are essential to strengthen the mechanisms of the children's welfare and safeguarding. The aim of this research is to study the 18-50 years old individuals' emotional, physical and sexual violence experiences during their childhood participation in organized sports in Turkey. The results, by providing insights regarding the types of emotional, physical and sexual violence (EPSV) experiences towards children in relation to the socio-demographic features, (mild, moderate, high) levels of experiences, experiences after violence, perpetrator's features and sport context, the potential of improving the related developmental efforts. This qualitative research's contribution may be important for the concerned studies as the study in which the emotional, physical and sexual violence experience, were gathered with the specific measuring tool and participants from all the regions in Turkey. Interpersonal Violence in Sports (IVIS) Questionaire prepared by Vertommen (2016) was adapted and used in this study. Volunteers who comply with the participation criteria completed the online questionnaire prepared in Google Documents. Google Documents was used for some of the descriptive findings and UPSS 25 was used for further analyses. Mann-Whitney U Test was used for paired comparisons and Kruskal W. H. test was used for multiple comparisons. A total of 509 participants (255 (49.90%) female, 254 (50.10%) male) who met the criteria for participation in the survey were evaluated from 679 respondents. Approximately 9% (n: 45) of the respondents participated in sports for disabled people. Regions where the participants mostly participate in sports in their childhood 9.4% Aegean Region, 8.1% Marmara Region, 58.3% Central Anatolia Region, 9.6% Mediterranean Region, 2.4% South East Anatolia Region, 2.4% East Anatolia Region is 9% Black Sea Region. Of the 204 people who were exposed to at least one form of violence (40.07% of respondents), 39.2% were women and 60.8% were men. Of the 30 people who were exposed to all three types of violence (5.9% of respondents), 36.7% were women and 63.3% were men. According to the severity classification scale, 1.1% of the participants were subjected to severe emotional violence, 1.53% to severe physical violence, 0.37% to severe sexual violence.