Diş hekimliği fakültelerinde, merkezi sterilizasyon ve diş protez laboratuvar hizmetlerinin kurum bünyesinde veya dış tedarik yolu ile yapılmasının finansal açıdan karşılaştırılması
In dental faculties, financial comparison of central sterilization and dental prosthesis laboratory services via internal or outsourcing service
- Tez No: 591094
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizdeki diğer tüm sağlık kurumları gibi diş hekimliği fakülteleri de toplumun ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini yüksek kalitede ve mümkün olan en düşük maliyetle topluma sunmakla sorumludur. Diş Hekimliği Fakültelerindeki en büyük gider kalemini, personel giderlerinden sonra merkezi sterilizasyon ve diş protez laboratuvar hizmetleri oluşturmaktadır. Bu sebeple bu hizmetlerin iç veya dış kaynak kullanımı (DKK) ile sürdürülmesinin mali açıdan karşılaştırılması önem arz etmektedir. Ülkemizde bu konuda herhangi bir araştırmanın henüz yapılmamış olması bu çalışmanın özgün değerini oluşturmaktadır. Bu araştırmaya farklı coğrafik bölgelerde bulunan, farklı fiziki büyüklükteki ve farklı kuruluş yıllarına sahip 10 (on) diş hekimliği fakültesi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen fakültelerin bir kısmının merkezi sterilizasyon ünitesi (MSÜ) ve diş protez laboratuvar (DPL) hizmetlerini bünyesinde veya dış kaynak yolu ile yürütmüş/yürütüyor olmasına dikkat edilmiştir. Fakültelerden son 3 yıla ait (2016-2017-2018) mali veriler (yıllık bazda fakülte toplam cirosu, protetik diş tedavisi anabilim dalı toplam cirosu, DPL ve MSÜ brüt gideri) toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, gerek DPL ve gerekse MSÜ hizmetlerinin diş hekimliği fakültelerinde DKK ile veya kendi bünyelerinde yürütmeleri açısından mali olarak herhangi bir fark istatistiki olarak tespit edilememiştir. Bu durumda, idarelerin hizmetin kalitesi yönünden seçimini yapması ve buna göre strateji belirlemesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Like all other health institutions in our country, dentistry faculties are responsible for providing the health services that the society needs with high quality and at the lowest cost possible. The biggest expense item in the Faculties of Dentistry is central sterilization and dental prosthesis laboratory services after personnel expenses. For this reason, it is important to compare financially the continuation of these services with internal or outsourcing. The fact that no research has been conducted on this subject in our country yet constitutes the original value of this study. In this research, 10 (ten) faculties of dentistry in different geographical regions, with different physical sizes and with different years of foundation were included. Attention was paid to the fact that some of the faculties included in the study carried out central sterilization unit (CSU) and dental prosthesis laboratory (DPL) services either on-site or by outsourcing. Financial data for the last 3 years (2016-2017-2018) (total turnover of the faculty, total turnover of the prosthetic dentistry department, DPL and MSU gross expense) were collected from the faculties. According to the findings, there is no statistically significant difference between the DPL and MSU services in the faculties of dentistry with the outsourcing or internal sources. In this case, it is considered that the administrations should make their choice in terms of the quality of the service and determine the strategy accordingly.