Fırkateyn enerji sistem analizi ve referans enerji sisteminin geliştirilmesi
Energy system analysis of a frigate and developing the reference energy system
  1. Tez No: 591093
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKSEV BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türk savunma sanayi son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiş olup özellikle denizcilik ve askeri gemi ile ilgili önemli projeler gerçekleştirmiştir. Türk Deniz Kuvvetleri MİLGEM projesi ile başlayan yerlileştirme hamlelerinde şimdiye kadar korvet sınıfı gemilerin tasarım ve inşasını tamamlamış, farklı suüstü ve sualtı platformlarının inşa ve tasarım çalışmalarına devam etmektedir. Modern teknolojiye sahip enerji tüketen sistemler için enerji verimliliği, enerji optimizasyonu, enerji talep tahmini, teknoloji transferi, modernizasyon gibi kavramlar üzerinde çalışmalar uzun zamandır devam etmektedir. Ancak herhangi bir sistemde bu konu hakkındaki çalışmaların yapılabilmesi için öncelikle sistemler için veriler doğru bir şekilde toplanmalı ve analiz edilmelidir. Yapılmış olan bu çalışmada öncelikle genel amaçlı bir fırkateyn için enerji tüketen sistemler belirlenmiş ve referans enerji sistemi oluşturularak sistemdeki enerji akışı kolayca anlaşılacak biçimde hazırlanmıştır. Daha sonra bir yıllık enerji tüketimleri belirlenmiş ve veriler LEAP model programına aktarılarak sistem modellenmiştir. LEAP programı ile yapılan hesaplamalar ve görselleştirmeler sonuçlar bölümünde paylaşılmıştır. Yapılmış olan bu çalışma ile sistemdeki enerji tüketimi hesaplanabilmekte, enerji kullanan teknolojilerinin talep dağılımı oluşturulmakta ve sistemdeki enerji akışı sankey diyagramı ile gösterilmektedir. Çalışmanın sonuçlarının üst düzey karar vericilere rehberlik etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish defense industry has been developing rapidly in recent years and has realized significant projects especially in the field of maritime. Turkish Naval Forces(TNF) kicked off its national vessel develpment efforts with MİLGEM project. So far TNF completed the desing and building process of the corvette class ships and it continious with devolepment phases for different surface and underwater combatant platforms. There are ongoing global studies on concepts such as energy efficiency energy optimization, energy demand forecast, and technology modernization for modern energy-consuming systems. However, in order to perform these studies data for the systems should be collected and analyzed correctly. In this study, energy consuming systems were determined for a generic frigate and the was created accordingly with reference energy system. Then, annual energy consumption was determined and the data was transferred to the LEAP model program to model the system. The calculations made and visuals created are shared in the results chapter. Thereby, system's energy flow was designed in a way so it could be easily understood. In this study, system's energy consumption was calculated and energy-consuming technologies' demand distribution was illustrated in Sankey diagrams along with system's energy flow. The results of the study are intended to facilitate the work of decission.