Free form architecture and interior space: A critical analytical approach
Serbest biçim mimarisi ve iç mekan: Eleştirel analitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 591099
  2. Yazar: SEZİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Mimarlık, 20. yüzyılın son on yılından bu yana bir dönüşüm içerisindedir. Teknolojik gelişmeler mimari tasarım ve uygulama süreçlerinde büyük gelişmelere neden olmuştur. 21. yüzyıl, Serbest Form Mimarisinin çağdaş mimari uygulamalar ve kuramlar üzerinde edinmeye başladığı hakimiyete tanıklık etmektedir. Dijital mimari tasarımın, tasarım sürecinde deneysel yaklaşımların sınırlarını genişletmesiyle, biçimsel ifadenin mimari tasarımın odak noktası haline geldiğini söylemek mümkündür. Bu tezde, biçimsel ifadeye aşırı vurgu yapılmasının, iç mekanların özelliklerinin öneminin zayıflamasına yol açabileceği desteklenmektedir. Mimarlıkta mekanın en önemli unsurlardan biri olduğu ve form ile mekan arasındaki ilişkilerin mimari tasarımın dinamiklerini oluşturması nedeniyle, Serbest Biçim Mimari eserlerde mekanların özellikleri araştırmanın ana konusu olarak seçilmiştir. Bu tez, binanın biçimsel ifadesinin iç mekanlar üzerindeki etkisine odaklanmakta ve kritik bir analitik yaklaşım benimsemektedir. Çağdaş Serbest Biçim Mimarisindeki mekan ve mimari form ilişkisini analiz edebilmek için iç mekânları belirten ortografik mimari çizimlere dayanarak bir dizi mimari örnek seçilip tematik bir sınıflandırma yapılmıştır. Sonuçlar, mimari formun iç mekanlardan algılanabilirliğinin sınırlı olduğunu ve bu nedenle, mekansal kaygıların Çağdaş Serbest Biçim Mimarisinde ikincil tasarım kaygılarından biri olarak düşünülmüş olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture has been in a period of transformation since the last decade of the 20thcentury. There have been major developments in architecture in terms of the design and realization processes due to the technological advances. The 21stcentury witnesses the domination of Free Form Architecture on the contemporary architectural practices and theories. The use of digital design tools further widens the limits of experimental approaches in architectural design and realization. It is possible to say that formal expression has become one of the focal points of architectural design. In this thesis, it is supported that the overemphasis on formal expression may lead to an undervaluation of the importance of various key characteristics of interior spaces. Since space is of upmost importance in architecture and the interrelations between form and space constitute the dynamics of architectural design, the characteristics of spaces in Free Form Architectural works are selected as the main topic of investigation. This thesis focuses on the impact of formal expression of the building skin on interior spaces, and adopts a critical analytical approach. A number of cases are selected and a thematic categorization is made based on the architectural drawings in order to be able to analyze the current intentions about space characteristics in contemporary Free Form Architecture. The results indicate that the formal expression of the building skin can be very limitedly perceived from the inside. Therefore, the spatial concerns may have been regarded as secondary design consideration in Contemporary Free Form Architecture.