Bazı nöroleptiklerle oluşturulan katalepsiye glutamaterjik sistemin etkisi
The Effect of glutamatergic system on the catalepsy induced by some neuroleptics
- Tez No: 59110
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dopamin D2 ve/veya D2 antagonistieri, sistemik ve intraserebral verilmek suretiyle deneysel bir Parlrinsonizm modeli olan katalepsiye neden olurlar. Nonkompetitif NMDA iyon kanal blokeri Dizosilpin, nöroleptiklerle oluşturulan bu dopamin hipofonksiyonunu geri çevirmede etkindir. Bu da, antiglutamaterjik ilaçların Parkinsonizm tedavisinde kullanımının destekleyici temel fikir olan, dopaminerjik ve glutamaterjik sistemin fonksiyonel etkileşiminin bir göstergesidir. Ancak Dizosilpin'in antikataleptik etki alam henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, SCH 23390 ve Rakloprid'in sistemik ve Corpus striatum (CS) veya Nucleus accumbens'e (NAcc) fokal uygulanmasıyla elde edilen katalepsi üzerinde, sistemik Dizosilpin'in etkisi, ayrıca, sistemik ve fokal olarak CS, NAcc ve Substantia nigra (SN)'ya uygulanan Dizosilpin'e karşı, sistemik SCH 23390 ve Rakloprid'in kataleptik etkisi incelendi. İlave olarak, SCH 23390 ve Rakloprid'in kombine dozlarının sistemik verilişine karşı Dizosilpin'in sistemik antikataleptik etkisi de araştırıldı. Böylece, Dizosilpin'in, Di ve/veya D2 reseptör aracılı katalepsi üzerindeki etkisi, etki alanı ve dolaylı olarak antiglutamaterjik ilaçların antiparkinson özellikleri ile ilgili sorulara cevap aranmaya çalışıldı. Çalışmada, 200-3 OOg ağırlığında, erkek Wistar albino türü sıçanlar kullanıldı. İntraserebral uygulamalar bilateral olarak, halotan anestezisi altında yapıldı. SCH 23390 'm; sistemik lmg/kg, intraserebral (CS ve NAcc) ljıg/taraf, Rakloprid'in; sistemik 3mg/kg, intraserebral (CS, NAcc) lOng/taraf, SCH 23390+Rakloprid kombinasyonunun sırasıyla; sistemik 0.25+0.75mg/kg ve 0.5+1.5mg/kg, Dizosilpin'in ise; sistemik olarak nöroleptikten 10 dak. önce veya 45 dak. sonra 0.2mg/kg ve intraserebral yolla l^g/taraf (SN'da) ve lOpg/taraf (CS ve NAcc'de) dozları kullanıldı. Rakloprid ve SCH 23390'ın sistemik verilişi ile elde edilen katalepsi, Dizosilpin'in intraperitoneal olarak kataleptik ilaçlardan önce ve soma88 verilmesiyle geri çevrildi. Bu durum, SCH 23390 ile oluşturulan katalepsi için daha belirgindi. SCH 23390'ın CS ve NAcc'e verilmesiyle oluşturulan katalepsi, sistemik olarak verilen Dizosilpin ile aynı etkinlikte geri çevrildi, ancak, bu etki NAcc kaynaklı katalepside daha hızlı başladı. Rakloprid ile de benzer sonuçlar alındı. Ancak bu defa, Dizosilpin'in, Rakloprid'in CS'a enjeksiyonuyla oluşturulan katalepsi üzerindeki etkisinin başlangıcı, NAcc'e enjeksiyonuyla oluşturulan katalepsiye oranla daha hızlıydı. SCH 23390 ile sistemik olarak oluşturulan katalepsi, Dizosilpin'in CS, NAcc ve SN'ya fokal uygulanması ile hemen hemen eşit oranda engellenirken, Rakloprid ile durum daha farklı gelişti. Sistemik Rakloprid'in oluşturduğu katalepsi, Dizosilpin'in CS'a uygulanması ile belirgin şekilde önlenirken, bu etki intrarügral uygulama ile daha az, intraaccumbens uygulama ile ise çok çok azdı. SCH 23390 ve Rakloprid kombinasyonunun 0.5+1. 5mg/kg dozu ile oluşturulan katalepsi üzerinde, kataleprik ilaçlardan önce veya sonra uygulanan Dizosilpin, bir inhibisyon oluşturmazken, bu kombinasyonun daha düşük dozu ile (0.25+0.75mg/kg), Dizosilpin'in nörolepriklerden 10 dak. önce verilmesi halinde, 45 dak. sonra verilmesi durumuna kıyasla daha geç başlayan ve nisbeten daha az oranda bir antikataleptik etki oluştu. Sistemik Dizosilpin'in Di reseptörleri ile oluşturulan katalepsi üzerinde D2 reseptörleri ile oluşturulana göre daha belirgin ve uzun süreli bir geri çevirme etkisinin olması, nöroleptiklerin kombine dozu ile Di ve D2 reseptörlerinin her ikisi birden bloke edildiğinde, yalnızca düşük dozlu kombinasyon ile elde edilen katalepside bir inhibisyon oluşturması, ayrıca, Dizosilpin'in CS, NAcc ve SN'ya intraserebral uygulanışının, nöroleptiklerle sistemik olarak oluşturulan katalepsiyi engelleyici etkisinin Di ve D2 aracılı katalepside farklılık göstermesi, CS, NAcc ve SN'da Ü! ve D2 reseptörleri ile Dizosilpin'nin farklı etkileşimi ile ilgili olabilir.
Özet (Çeviri)
Dopamine Di and/or D2 antagonists cause catalepsy, an experimental model of Parkinson's Disease, when administered systemically or intracerebrally. Dizocilpine, a noncompetitive NMDA ion channel blocker, reverses Di and/or D2- antagonists induced dopamine hypofunction. This result shows the functional interaction between dopaminergic and glutamatergic systems which supports the idea that antiglutamatergic agents can be used as an alternative therapy in Parkinson's Disease. The site (s) from which the anticataleptic effect of Dizocilpine arises are less clear, and so this study investigates the effect of systemic Dizocilpine on SCH 23390- and Raclopride-induced catalepsy in the Corpus striatum (CS) and Nucleus accumbens (NAcc), and of systemically and focally actaiinistered Dizocilpine in the CS, NAcc and Substantia nigra (SN) on systemic SCH 23390- and Raclopride-induced catalepsy. Additionally, it involves the research about the anticataleptic effect of systemic Dizocilpine on the catalepsy induced by combined doses of SCH 23390 and Raclopride. Thus, we tried to answer where exactly Dizocilpine works, and whether its effect is Di and/or D2 receptor dependent, and if antiglutamatergic agents have antiparkinsonian properties. Male Wistar albino rats (200-300g) were used. Catalepsy was induced by injecting SCH 23390 intraperitoneally (i.p.) lmg/kg or bilaterally into the CS or NAcc (ljig/side) under halothane anaesthesia, or by injecting Raclopride i.p. (3mg/kg) or into the CS or NAcc (10^ig/side), or by adrninistering combined doses of SCH 23390 and Raclopride systemically (0.25+0.75mg/kg or 0.5+1. 5mg/kg, respectively). Dizocilpine was injected 10 min. before or 45 min. after the neuroleptic drugs with a dose of 0.2 mg/kg, i.p., or administered bilaterally into the SN (l^g/side), CS or NAcc (10 ^ig/side).91 Pre- or post-treatment with Dizocilpine (i.p.) reversed the catalepsy induced by systemic injections of SCH 23390 or Raclopride. It was more effective on SCH 23390-induced catalepsy than Raclopride induced catalepsy. SCH 23390 gave rise to profound catalepsy from the CS and NAcc. This was reversed by systemic Dizocilpine with similar efficacy versus the CS and NAcc, except that the rate of reversal was faster with NAcc-derived catalepsy. Similar results were obtained with systemic Dizocilpine versus intraCS and intraNAcc Raclopride, but this time the CS-derived catalepsy was more rapidly affected. Pretreating the CS, NAcc and SN with Dizocilpine was almost equivalent in preventing the catalepsy induced by systemic SCH 23390, whereas with Raclopride-induced catalepsy Dizocilpine was clearly more effective in the CS than in the SN and NAcc. The least effect was in the NAcc. Pre- and post-treatment with Dizocilpine couldn't reverse the catalepsy induced by 0.5+1.5mg/kg dose of SCH 23390+Raclopride combination, but it had an anticataleptic effect on the catalepsy induced by lower dose of SCH 23390+Raclopride combination (0.25+0.75mg/kg) which began later and was less intensive with pre-treatment than post-treatment of Dizocilpine. The more profound and longer lasting reversal of Ü! than D2 receptor mediated catalepsy, and the anticataleptic effect observed only with low dose of the Dt+ D2 receptor antagonists combination, and also the discrimination in the anticataleptic effects of Dizocilpine given in the CS, NAcc and SN on systemic Di- or D2-mediated catalepsy, may be related to the differential interaction of Dizocilpine with Di and D2 receptor mechanisms in the CS, NAcc and SN.