Etanolün nöromüsculer iletiye etkisinde verapamil , nifedipin, Bay K8644 ile oluşan değişikliklerin incelenmesi
The Effects of verapamil, nifedipine and bay K8644 on the action of ethanol at neuromuscular junction
- Tez No: 59109
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOYUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, etanolun nöromüsküler iletiye etkisinde, L tipi Ca2+ kanal blokerleri nifedipin, verapamil ve kalsiyum kanal agonisti Bay K8644 ile oluşan değişiklikler incelendi. Deney hayvanı olarak Wistar albino sıçanlar kullanıldı. Frenik sinir -diafragma preparatında etanolun doza bağlı indirekt uyanlar üzerine etkisi araştırıldı. Etanolun doz yanıt eğrisinden elde edilen IC50 değeri 225±9.6mmol dür. Ca2+kanal antagonisti verapamil ve nifedipinin ve Ca2+ kanal agonisti Bay K8644 ün indirekt uyanlara etkileri doz yanıt eğrileri çıkartılarak incelendi. Verapamil için IC50 değeri 55.1±l.ljjmol, nifedipin için IC50 değeri 74±0.7|xmol hesaplandı. Bay K8644 için EC50 değeri 29.4±3.1 uıııol hesaplandı. Hem indirekt hem de direkt uyanlar üzerine etanol, verapamil ve nifedipinin etkileri incelendiğinde, indirekt uyanlan, direkt uyarılardan daha güçlü baskıladıkları gözlendi Deneyin bundan sonraki aşamasında verapamil, nifedipinin ve Bay K8644 ün etanolun nöromüsküler ileti üzerinde yaptığı etkiyi ne yönde değiştirdiği araştınldı. Organ banyosunda ayrı ayrı 40 jj.mol verapamil, 60 prnol nifedipin ve 1 |imol Bay K8644 konsantrasyonu varlığında etanolun doz yanıt eğrileri elde edilerek, karşılaştınldı. Sırası ile 40 jimol verapamil varlığında IC50 132±2.1mmol, 60 umol nifedipin varlığında IC50 97.5±,2.5mmol, lfimol Bay K8644 varlığında IC50 324.5±9.5mmol olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In the present study, the effects of L-type Ca2+ channel antagonists verapamil, nifedipine and Ca2+ channel agonist Bay K8644 were investigated on the action of ethanol at the rat phrenic nerve- hemidiaphragm preparation. Phrenic nerve -hemidiaphragm preparations were removed from the Wistar Albino rats. Diaphragm muscle contraction forces were measured by indirect 0.1 Hz, 0.03ms electric stimulation. Dose dependent ethanol effects were investigated. Ethanol caused a decline of the muscle contraction forces. Ethanol inhibited indirect contractions more potently than direct contractions, IC50 value for indirect contractions from the dose response curve was calculated as 225±9.6 mmol. Then the effects of verapamil, nifedipine and Bay K 8644 on the neuromuscular transmission were investigated. Verapamil and nifedipine produced dose dependent decline of muscle contraction forces. Verapamil and nifedipine inhibited indirect contractions more potently than direct contractions. The IC50 values for indirect contractions were 55.1±1.1 Hmol and 74±0.7 (imol respectively. Bay K8644 produced dose dependent facilitation of muscle contraction forces. The EC50 value for Bay K8644 is 29.4±3.1 nmol. In the second part of the experiment the aim was to investigate the effects of verapamil, nifedipine and Bay K8644 on the action of ethanol at the rat phrenic nerve- hemidiaphragma preparation. In a parallel set of experiments, it was investigated whether the inhibitory effect of ethanol on the neuromuscular junction was significantly influenced by 40 pmol verapamil, 60 |imol nifedipine and 1 (xmol Bay K8644. Verapamil, nifedipine potantiated the inhibitory effect of ethanol on muscle contractions with IC50 values of 132±2.1 mmol (pO.Ol) for the former and 97.5±2.5 mmol for the latter.