Sulardaki nikel ve kadmiyumun bentonit ile giderilmesi
Removal of nickel and kadmium in the water by bentonite
- Tez No: 591152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışma kapsamında, bentonit kullanılarak sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemiyle nikel ve kadmiyum giderimi incelenmiştir. Optimum giderim koşullarının belirlenmesi amacıyla deneyler her iki metal için gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon mekanizmasını etkileyen adsorban dozajı, temas süresi, sıcaklık ve adsorban boyutu parametrelerinin adsorpsiyon verimine etkileri araştırılmıştır. 0,1 mg/L (100 ppb) başlangıç derişimi için en uygun adsorban dozajı nikel giderimi için 3 g/25 mL ve kadmiyum için 1 g/25 mL olarak belirlenmiştir. Nikel ve Kadmi-yum gideriminde 30 dakikada adsorpsiyon dengesine ulaşılmıştır. 40 °C'de her iki ağır metal içinde maksimum adsorpsiyon verimi elde edilmiştir. Adsorban boyutuyla ilgili Nikel gideriminde 0,5 mm boyuttaki bentonitle, kadmiyum giderimi içinse >2 mm boyutta en yüksek verim elde edilmiştir. Sürecin Langmuir izoterm modeline uygun olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bentonitin sulu çözeltilerden nikel ve kadmiyum iyonlarının giderilme-sinde etkili ve ekonomik bir adsorban olarak kullanılabileceği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The preparation of the study was carried out to determine the removal of nickel and cadmium from the aqueous solutions of bentonite treatment by adsorption method. The experiments, where optimum removal conditions were presented, were carried out for two metals. The adsorption efficiency of adsorbent dosage, contact time, tem-perature and adsorbent size parameters were investigated. For the initial concentration of 0,1 mg / L (100 ppb), the optimal adsorbent dosage is 3 g / 25 mL for nickel removal and 1 g / 25 mL for cadmium. Adsorption equilibrium was reached in 30 chambers for nickel and cadmium removal. Maximum adsorption efficiency in two heavy metals at 40 ° C was achieved. The highest yield was obtai-ned with 0.5 mm bentonite in terms of adsorbent size and> 2 mm in cadmium remo-val. The process was found to be in accordance with Langmuir isotherm model. As a result, it has been concluded that bentonite can be used as an effective and eco-nomical adsorbent to remove nickel and cadmium ions from aqueous solutions.