SiC, B4C ile takviyelendirilmiş AL7075 alaşımının toz katkılı elektro erozyon ile işlenmesinde işleme parametre etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of machining parameter effects on AA7075 alloy reinforced with SiC, B4C by powder-mixed electrical discharge machining
  1. Tez No: 591177
  2. Yazar: GÖZDE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KÜÇÜKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, bor karbür ve silisyum karbür partikül ile takviyelendirilmiş alüminyum metal matris kompozitlerin (B4Cp/ Al 7075, SiCp/ Al 7075 ve (B4Cp + SiCp)/Al 7075) işlenebilirliği toz katkılı elektro erozyon ile işleme yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Al 7075, farklı sinterleme sürelerinde (90 dakika, 120 dakika, 150 dakika) ve B4C (%10 ve %20), SiC (% 10 ve %20) ve B4C + SiC (%5+%5, %10 +%10) oranları ile takviye edilerek toz metalürjisi yöntemi ile kompozitler üretilmiştir. İyileştirilmiş iş parçası işleme hızı (İİH) ve azalan yüzey pürüzlülüğü elde etmek için, 50 nanometreden küçük ortalama partikül boyutuna sahip grafit tozu, gazyağı dielektrik sıvısında karıştırılmış ve 6 mm çapa sahip grafit elektrot kullanılarak deneyler yapılmıştır. Numuneler farklı akımlarla (2A, 4A ve 8A) işlenerek iş parçası işleme hızı ve yüzey pürüzlülüğü performans çıktıları değerlendirilmiştir. TKEEİ işleminden sonra, işlenmiş yüzeyler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kompozit içindeki takviye parçacıklarının İİH üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlardan boşalım akımının artması ile İİH'nın çoğunlukla arttığı, diğer yandan İİH'nin kompozit içindeki takviyeli parçacık yüzdesi ile azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, machinability of boron carbide and silicon carbide particle reinforced aluminum metal matrix composites (B4Cp /AA 7075, SiCp/ AA 7075 and (B4Cp+SiCp)/AA 7075) ) has been investigated by using powder-mixed electrical discharge machining (PMEDM). AA 7075 reinforced with various rates of B4C (10% and 20%), SiC (10% and 20%) and B4C+ SiC ( %5+%5, %10+%10) at different sintering time (90 minutes, 120 minutes and 150 minutes) has been produced via powder metallurgy method. In order to obtain improved material removal rate (MRR) and decreased surface roughness, graphite powder with mean particle size of smaller than 50 nanometer were mixed in kerosene dielectric fluid and experiments were carried on using graphite electrode having 6 mm diameter. Samples were machined with different currents (2A, 4A and 8A) and material removal rates (MRR) and surface roughness values were evaluated. After powder-mixed electrical discharge machining (PMEDM) process, machined surfaces were examined by scanning electron microscopy (SEM). Obtained results indicate that current and percentage of reinforced particle in composite have mostly significant influence on MRR. It was observed from results that MRR mostly increases with increasing of current values, on the other hand MRR decreases with percentage of reinforced particle in composite.