Physical space matters: developing social capital for innovation in technopark buildings
Fiziksel ortamın önemi: Teknoparkta sosyal sermaye gelişiminin inovasyon üzerindeki etkisi
- Tez No: 591215
- Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA NAZLI WASTİ PAMUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknoparklar girişimci firmaların aralarında bir sinerjinin doğabilmesi amacıyla bir arada konumlandırıldıkları fiziksel alanlardır. Fakat söz konusu alanların bu sinerjinin oluşturulması sürecindeki etkilerini araştıran çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada Türkiye'de yer alan büyük bir teknoparktaki (Teknopark M) firmaların çalışanları ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakat verileri kullanılarak, teknopark alanlarının fiziksel yönlerinin firmalar arası sosyal sermaye ve iş birlikleri üzerindeki etkileri gömülü kuram yaklaşımı kullanılarak incelenmektedir. Fiziksel alan, sosyal sermaye ve yenilikçilik arasındaki ilişkileri yansıtmak amacıyla oluşturulan bütünleşik çerçeveye göre fiziksel alan ile firmaların yenilikçiliğine olanak sağlayan bilgi akışı ve iş birliği arasında pozitif bir ilişki olmasına rağmen, Teknopark M'nin fiziksel alanı, genel olarak işlevsellikten yoksun bulunduğu için firmalar arasında iletişim ve etkileşim fırsatlarına yeterince yol açmamakta ve dolayısıyla firmalar arasındaki iş birliği olanaklarını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
While technoparks are physical spaces where entrepreneurial firms are colocated so that synergies will be borne across them, research about the effects of physical spaces on developing synergies has been scarce. Through semi-structured interview data from employees of firms located in a major Turkish technopark (Technopark M), a grounded theory approach is used to explore the impacts of the physical aspects of technopark spaces on interfirm social capital and its impacts on collaboration. An integrated framework capturing the relationships among physical space, social capital, and innovativeness shows that although there is a positive relationship between physical space and information flow and collaboration, both of which are conducive for the innovativeness of the tenant firms, the physical spaces in Technopark M generally lack in functionality, leading to weak communication and interaction opportunities among the tenant firms, which in turn hinder the collaboration opportunities among them.