Meram Tıp Fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesi üzerine fiziksel aktivite, anksiyete ve depresyon durumunun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of physical activity, anxiety and depression status on sleep quality in meram medical faculty students
- Tez No: 591226
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Türkiye'deve Konya'da tıp fakültesi öğrencilerinde, uyku kalitesi ve uyku kalitesine etki eden faktörler konusunda çok sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesi ve uyku kalitesine etki edebilecek anksiyete, depresyon ve fiziksel aktivite durumu gibi faktörlerin uyku kalitesiyle ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Kesitsel-analitik tipteki bu çalışma Nisan 2018- Haziran 2018 tarihleri arasında Konya'da, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde öğrenim görmekte olan dönem I, dönem III ve Dönem VI öğrencilerinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Veriler, sosyodemografik bilgilerle uykuya etki etme potansiyeli olan faktörlerin sorgulandığı soruların yanı sıra Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) sorularını içeren anket formu vasıtasıyla toplandı. Verilerin değerlendirilmesi SAS University Edition 9.4 programında yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 540 öğrenci katılırken dışlama kriterleri neticesinde çalışmaya dahil edilen katılımcı sayısı 494 oldu. Öğrencilerin uyku kaliteleri değerlendirildiğinde tüm öğrenciler içinde %52'lik (n=256) kesimin uyku kalitesinin bozuk olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: There are limited number of studies on sleep quality and factors affecting sleep quality in medical students in Konya and in Turkey. The aim of this study was to investigate the sleep quality and relationship between sleep quality and factors that can affect sleep quality like anxiety, depression and physical activity in medical students. Materials and Methods: This cross sectional-analytic study was conducted between April 2018 and June 2018 in Konya, Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty with the participation of 1st grade, 3rd grade and 6th grade students. Data were collected through a questionnaire including the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and the International Physical Activity Questionnaire (UFAA), as well as questions on factors that could potentially affect sleep through sociodemographic information. Data were evaluated in SAS University Edition 9.4 program. Results: A total of 540 students participated in the study and 494 participants were included in the study as a result of exclusion criteria. When the sleep quality of the students was evaluated, it was found that the sleep quality of 52% (n = 256) of all students was poor.