Saç kortizol düzeyinin kadın üreme döngüleri ve stres belirteçleriyle ilişkisi
Association of hair cortisol level with women's reproductive cycles and stress markers
  1. Tez No: 591227
  2. Yazar: TUĞÇE ATCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Amaç: Stresin vücuttaki etkilerini, hipotalamo-pituiter-adrenal (HPA) eksen ve otonom sinir sistemi (OSS) yönetir. Bu çalışmada, HPA'nın son ürünü olan kortizolün saçta ölçümünün validasyonunun yapılması ve saç kortizol (SK) düzeyinin her iki cinsiyette ve farklı post-pubertal yaşlarda olan kadınlarda ölçülmesi amaçlandı. Ayrıca, tükürük kortizolü (TK) ve OSS aktivitesini değerlendirmek için kalp atış hızı değişkenliği (KHD) de incelendi. Materyal ve Metot: SK ölçümünün validasyonu, çeşitli yıkama (ön yıkama yapma veya yapmama), öğütme (sıvı azotla havanda dövme ya da makas ile parçalama) ve metanol ekstraksiyon (sıcaklık ve/veya ultrason) prosedürleri kullanılarak yapıldı. Daha sonra, kadınların SK'ü (n=53), aynı yaştaki erkeklerle (n=54) karşılaştırıldı. Ayrıca SK farklı yaş gruplarındaki kadınlarda (19-30, 31-45, >45 yaş) da belirlendi. Tüm katılımcılarda TK, KHD ve kendi-bildirimine dayalıstres de ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The hypothalamo-pituitary-adrenal (HPA) axis and the autonomous nervous system (ANS) govern the effects of stress in the body. The current study aimed to validate cortisol, the end product of HPA, measurement in hair (HC) and to assess its levels in both genders and in women at different post-pubertal ages. Moreover, salivary cortisol (SC) and heart rate variability (HRV), as a means of assessing the activity of the ANS, were also studied. Material and Method: HC measurement was validated by using various washing (pre-wash or not), grinding (pestle with liquid nitrogen or particulate with scissor) and methanol extraction (temperature and/or ultrasound) procedures. Afterwards, HC of women (n=53) was compared with age-matched men (n=54) and measured in women at different age groups (19-30, 31-45, >45 years). SC, HRV and self-reported stress were also measured in all participants.